Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Radomscy pocztowcy walczą o byt

Radomscy pocztowcy walczą o byt



- W lipcu zarząd Poczty Polskiej wypowiedział układ zbiorowy pracy, gwarantujący nam m.in. odprawy i nagrody. W ciągu ostatnich 4 lat w PP ubyło 20 tysięcy pracowników. Wprowadza się podwykonawców, a pracownikom proponuje program dobrowolnych odejść. Ludzie pracują za 1800-1900 zł, a i tak coraz częściej proponuje im się pół, albo ćwierć etatu. W Radomiu i ościennych powiatach Poczta Polska zatrudnia około 1100 osób, jest więc jednym z ważniejszych pracodawców. Nie możemy dopuścić do dalszych zwolnień w regionie i tak już dotkniętym dużym bezrobociem - mówi Wojciech Redestowicz, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Poczty Polskiej S.A. w Radomiu. - Odkąd w 2011 r. zlikwidowano w Radomiu Oddział Rejonowy PP, trudno nam nawet w Warszawie uzyskać informację o tym, ile osób ostatnio zwolniono w regionie radomskim.

Wojciech Redestowicz pokazuje też szkodliwość niektórych zmian zarządu PP - na przykład scentralizowanie służby doręczeń. Gminy Jastrzębia, Gózd i Jedlnia obsługuje od niedawna tylko jedna służba doręczeń w Jedlni. Do Kowali listy doręczają pocztowcy... z Wierzbicy.
- Proszę sobie wyobrazić, jak teraz, zwłaszcza zimą, będzie wyglądała praca tych ludzi, skoro, żeby stawić się do pracy, albo dostarczyć przesyłki, trzeba przemierzyć pół powiatu. Pomijam już, że wójtowie gmin również są niezadowoleni, że z ich miejscowości znikają urzędy pocztowe - twierdzi Wojciech Redestowicz.

W Warszawie pocztowcy domagali się przywrócenia układu zbiorowego, zaprzestawania zatrudniania na umowach śmieciowych, powstrzymania likwidacji kolejnych placówek pocztowych. Delegacja związkowców złożyła w resorcie administracji i cyfryzacji petycję z żądaniami. Główne postulaty to pochylenie się przez rząd nad sytuacją Poczty Polskiej.

- Protestujemy w obronie polskiego rynku pocztowego, żeby pozostał on polski a także w obronie pocztowców, przeciwko wypowiedzeniu układu zbiorowego - mówił według Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący pocztowej Solidarności Bogumił Nowicki. - Złożyliśmy racjonalną propozycję porozumienia, która nie znalazła żadnego odzewu po stronie zarządu. Chcemy, żeby rząd zaczął się interesować wreszcie Pocztą Polską. To jest ostatni solidny polski podmiot, który istnieje na polskim rynku.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy