23 września na długo zapisze się w pamięci nie tylko pracowników samorządowych, ale również całej społeczności gminy Rzeczniów. W tym dniu odbyło się bowiem historyczne w dziejach gminy wydarzenie – uroczyste poświęcenie sztandaru, ufundowanego przez Radę Gminy, wójta, pracowników UG i jednostek podległych. Główne obchody jubileuszu zainaugurowała msza święta w w intencji wszystkich mieszkańców gminy oraz za zmarłych, którzy na przestrzeni wieków pracowali pomnażając dobro tej wspólnoty. Koncelebrowali ją ks. Zbigniew Wypchło, proboszcz parafii Grabowiec i proboszcz parafii Rzeczniów ks. Sylwester Chodyra.
- Ten sztandar ma za zadanie zjednoczyć wszystkich mieszkańców gminy. Zawsze w historii było tak, że ludzie gromadzili się wokół swoich symboli, jednoczyli swoje siły, umysły, pracę, a nawet pod sztandarami umierali jako wspólnota, jako jedna rodzina ludzka. Można powiedzieć, że dziś odrobinę tego sztandaru przyjmujemy wszyscy. Ten znak ma się wycisnąć na naszych sercach i zachęcać do służby jedni drugim – mówił w homilii ks. Chodyra.
Wójt Karol Burek odczytał akt nadania sztandaru i przekazał go radnym. Po zakończeniu ceremoniału wszyscy uczestnicy udali się do Zespołu Szkół. Każdy jubileusz jest ważnym momentem w życiu społeczności gminnej – z jednej strony wzmacnia jej tożsamość oraz lokalne więzi, z drugiej zaś wyznacza kierunki działania na kolejne lata – mówił do zgromadzonych w sali gimnastycznej szkoły wójt Karol Burek. - Gmina Rzeczniów ma bogatą tradycję i realizuje wiele wspaniałych inicjatyw. Jestem przekonany, że w kolejnych latach nadal będzie się prężnie rozwijała, pomnażając swój potencjał. Wielkim kapitałem naszej gminy są jej mieszkańcy. To ludzie niezwykle zaangażowani w losy swojej małej ojczyzny. Z dużym poświęceniem włączają się w wiele akcji i inicjatyw społecznych. Zdobyte w nich doświadczenie stanowi często pierwszy krok do powstawania cennych inwestycji. Ważnym elementem spotkań ludzi, realizującym ich różnorodne oczekiwania jest sztuka i kultura, często powiązane z lokalnym folklorem – to istotne elementy pamięci o przeszłości, kreacji teraźniejszości, ale również budowy przyszłości. Taką funkcję pełni w naszej gminie biblioteka, która dzisiaj obchodzi swój jubileusz.
Rys historyczny gminy przedstawiła Justyna Niedziela-Gawlik. Historia gminy jako jednostki administracyjnej sięga roku 1867. Wówczas to, na mocy dekretu cara Aleksandra II o reformie administracyjnej ziem Królestwa Polskiego z 31 grudnia 1866 roku, wprowadzono nowy podział kraju na dziesięć guberni. Gmina stała się najmniejszą jednostką podziału terytorialnego. Utworzona w 1867 roku gmina Rzeczniów weszła w skład powiatu iłżeckiego i zajmowała obszar zbliżony do współczesnego.
Równocześnie z jubileuszem gminy świętowano 70-lecie Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie. Dopełnieniem tych uroczystości był koncert najpiękniejszych melodii musicalowych i operetkowych „La musica mio amore” w wykonaniu artystów Opery Narodowej: Anny Kutkowskiej-Kass (sopran), Mirosława Starza (tenor) i Roberta Morawskiego (akompaniament).
Patronem medialnym wydarzenia była Radomska Grupa Mediowa.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.