125 uczniów Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia w Siennie może wreszcie uczyć się w warunkach na miarę XXI wieku. Po czterech latach nowoczesny budynek został oficjalnie oddany do użytku.
- Jest to 1300 m2 szkoły muzycznej, z 11 salami lekcyjnymi, zapleczem technicznym i oczywiście sala koncertowa, która mieści 260 osób. To perełka na skalę powiatu, gminy i województwa mazowieckiego – mówi Mariusz Strąk, wójt gminy Sienno – Przy planowaniu inwestycji pojawiały się pytania, czy ta szkoła powstanie, czy będzie odpowiednia liczba chętnych. W tej chwili mamy pełne obłożenie i zamykamy nabór.
Swoje talenty szlifują tu dzieci i młodzież z całego powiatu lipskiego. Są też uczniowie z województwa świętokrzyskiego i okolicznych gmin. Sienno i okolice, to region z muzycznymi tradycjami. Przez około 70 lat funkcjonowało tu ognisko muzyczne, szkołę powołano zaledwie sześć lat temu.
- W takiej szkole dzieci uczą się gry na instrumentach tj.: u nas akurat są to skrzypce, flet, klarnet, puzon, tuba akordeon, gitara i te klasy cały czas się powiększają – mówi Paweł Garbalski - dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Siennie – Mamy dwa działy. Dziecięcy – dla dzieci w wieku 6-7 lat i dział młodzieżowy, dla tych, którzy zaczynają naukę w wieku 10-11 lat.
- Do szkoły muzycznej chodzimy od pięciu lat. Uwielbiamy grać i być częścią tej społeczności, cieszymy się, że wreszcie mamy odpowiednie warunki do nauki. Jesteśmy dumne, że możemy się tutaj kształcić – twierdzą uczennice szkoły.
Inwestycja kosztowała zawrotną w skali gminy kwotę 7,4 miliona złotych, z czego aż 3,7 miliona złotych udało się zdobyć w ramach dofinansowania z Samorządu Województwa Mazowieckiego.
- To jest inwestycja, która szczególnie mnie cieszy, muszę powiedzieć to jasno. To jest jedyna szkoła w powiecie lipskim - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego – Bardzo się cieszę, że mogliśmy finansowo uczestniczyć w tej inwestycji. Ponad 50 proc. środków pochodzi z naszego budżetu. To był ostatni moment, w którym mogliśmy to zrobić, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku budowlanym, budowa tej szkoły kosztowałaby dwa razy tyle.
Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz pojawił się nowy parking i ławki, przybyło też zieleni wokół.