W 1968 roku z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz władz ówczesnego województwa kieleckiego powołane zostało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu jako oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach, siedem lat później, w 1975 roku, placówka została otwarta dla zwiedzających. Ostatnie lata pracy całego muzealnego zespołu pozwoliły przekształcić skromne muzeum o zasięgu regionalnym w nowoczesną ogólnopolską placówkę muzealną. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego – organizatora muzeum, instytucja w 2018 roku mogła rozpocząć budowę nowej siedziby przy ul. Kąpielowej 8. Projekt realizowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a jego wartość to ponad 8 400 000 zł.
Gośćmi honorowymi na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego będą przedstawiciele władz samorządowych, w tym Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie rozpocznie się w Sali Kominkowej szydłowieckiego zamku. Następnie uczestnicy wyruszą w korowodzie prowadzonym przez Kapelę Bursów z Guzowa na plac budowy przy ul. Kąpielowej 8, gdzie przy dźwiękach ligawki zostanie poświęcony i wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej siedziby muzeum. W kapsule czasu oprócz aktu erekcyjnego znajdą się fragmenty gazet ogólnopolskich i lokalnych z dnia 16 II 2018 r., monety w obiegu oraz cyfrowym nośnikiem, który zawierać będzie dokumentację z przebiegu budowy.
Półwiecze istnienia Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu splata się z ważną dla całej Polski rocznicą – stuleciem odzyskania niepodległości. Aby uczcić jubileusz polskiej państwowości Muzeum przygotowało ekspozycję „Szydłowiec w drodze do niepodległości. Kadry historii” prezentującą epizody lokalnej historii z okresu walki narodowowyzwoleńczej oraz z czasów po zakończeniu I wojny światowej, która towarzyszyć będzie wydarzeniu.
W drugiej części goście wysłuchają recitalu chopinowskiego w wykonaniu Konrada Skolarskiego, wirtuoza cenionego na arenie międzynarodowej i laureata konkursów pianistycznych. Uroczystość zakończy spotkanie przy muzyce Kapeli Bursów w komnatach parterowych zamku.