Wydarzenie nawiązuje do idei taborów węgierskich domów tańca, upowszechnionej w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca. Tabor od typowych festiwali różni brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność. Założeniem jego twórców jest czynny udział uczestników we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, śpiew i grę na instrumentach. Pierwsze w Polsce tabory tańca organizowane były 20 lat temu, właśnie w Radomskiem, koło Szydłowca. W tym roku organizatorzy – Radomska Szkoła Tradycji postanowili zaprosić wielbicieli muzyki tradycyjnej w okolice Przysuchy, do mikroregionu kajoków, słynącego z unikalnych trójmiarowych melodii - oberów. Wzbudzały one zachwyt XIX-wiecznych badaczy wiejskiej muzyki, a teraz rozpalają serca ludzi z Polski i świata. Stały się niekwestionowaną wizytówką regionu. Są śpiewane, grane i tańczone w okolicy Przysuchy do dziś. Jak pisał Oskar Kolberg - wybitny badacz polskiego folkloru: „Oberek jest tutaj ruchliwszy niż gdzie indziej”.
Tabor Radomski – Kajocy rozpocznie się w czwartek, 1 sierpnia i potrwa do niedzieli. Głównym miejscem wydarzenia będzie teren remizy OSP. W programie spotkania z mistrzami skrzypiec, harmonii i barabanu oraz śpiewu i tańca; wśród nich są też 90-latkowie. Przez cztery dni uczestnicy minifestiwalu będą się nie tylko uczyć od nich, ale także wykorzystywać zdobyte umiejętności podczas zabaw tanecznych. To dla osób zapisanych, które opłaciły udział w wydarzeniu. Natomiast wieczorne spotkania tematyczne z wykładami, występami i opowieściami (piątek i sobota o godz. 19), a także zabawy taneczne z najlepszymi kapelami z regionu oraz ich uczniami i gośćmi (piątek i sobota o godz. 20.30) są otwarte dla wszystkich chętnych. Sobotnia potańcówka będzie miała charakter tradycyjnego wesela. Będzie para młoda, drużbowie i starosta weselny; zobaczymy, czy na grabarę wproszą się opasy...
Mieszkańców gmin Potworów i Rusinów organizatorzy zachęcają do udziału we wszystkich zajęciach – nieodpłatnie. Ponadto dzieci z okolicy (w wieku 5-10 lat) mogą uczestniczyć w zajęciach animacyjno-edukacyjnych.
Specjalnym gościem Taboru Radomskiego będzie prof. Andrzej Bieńkowski z fundacji Muzyka Odnaleziona.