Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

To już tradycja. Za nami "Ścięcie Śmierci" w Jedlińsku

To już tradycja. Za nami

Widowisko obrzędowe "Ścięcie Śmierci" jest głęboko zakorzenione w tradycji Jedlińska. Odbywa się corocznie w ostatni wtorek karnawału, czyli tzw. kusaki. Pierwsza wzmianka o obrzędzie pojawiła się w drugiej połowie XIX w. w warszawskiej Gazecie Codziennej. Był to przedruk listu księdza Jana Kloczkowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Jedlińsku, który opisał to widowisko.

- To jest piękna tradycja, która już trwa od XIX wieku. Tak naprawdę, to przede wszystkim jestem bardzo dumny nie tylko z tego, że ta tradycja u nas jest, ale z tego, jaką rolę odgrywają tutaj mieszkańcy gminy Jedlińsk. Można powiedzieć, że to są profesjonalni aktorzy z pokolenia na pokolenie, którzy odgrywają to, co się dzieje tutaj na jedlińskim rynku - mówi wójt Kamil Dziewierz.

Wiele ról odgrywają młodzi ludzie z okolicznych szkół.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

- Młodzi ludzie, uczniowie z naszych szkół biorą czynny udział w tym wydarzeniu. Na ulicach są barwne korowody. Mamy też diabełki, policjantów, wędkarza - wylicza wójt.

W Jedlińsku można wówczas spotkać licznych przebierańców – parę młodą, cygankę, diabły z kołatkami, niedźwiedzia, czy raka. Wszystkie role - nawet damskie - odgrywają mężczyźni.

- Uważamy, że stroje diabełków są najciekawsze. Mamy też role na scenie. Kostiumy są fajne i wygodne. To wydarzenie jest przede wszystkim ciekawe i mamy wolne od szkoły - powiedzieli uczniowie jednej z jedlińskich szkół, którzy przebrali się za diabełki.

Mateusz i Kacper przebrali się za Cyganów.

- Jest to bardzo ważna tradycja, bo drugiej takiej nie znajdziemy w Polsce. Jesteśmy wyjątkowi - podkreślają.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

W korowodzie prowadzona na postronku, pojawia się Śmierć. Według tradycji znaleziono kostuchę pijaną przy grobli i dlatego udało się ją złapać. Ławnicy dowodzą, że według magdeburskiego prawa, za zabijanie innych, Śmierć powinna oddać głowę katu.

Widowisko zakończyła zabawa taneczna z DJ-em Martinem.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy