Na 10 hektarach terenu w Chwałowicach, których właścicielem jest Starostwo Powiatowe w Radomiu, mają powstać różne odnawialne źródła energii. Jak informuje starosta Waldemar Trelka, przy maksymalnym wykorzystaniu terenu będzie można wyprodukować ok. 8 megawatów prądu.
- To pomysł pionierski, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. To szansa, ale też potrzeba chwili. Chcemy uniezależniać się od energii tradycyjnej, a dodatkowo budować zależne od nas źródła energii odnawialnej, w tym wypadku klastra energetycznego - mówi Waldemar Trelka, starosta powiatu radomskiego.
Inicjatorem pomysłu jest Starostwo Powiatowe w Radomiu, które zaprosiło do współpracy gminy z powiatu radomskiego. Podczas konferencji prasowej ogłoszono, że partnerami powiatu w tej inwestycji będą gminy Jedlińsk, Gózd, Wolanów oraz Zakrzew. Starosta ma nadzieję, że wkrótce to grono powiększy się o kolejne samorządy.
- Liczymy na spadek kosztów dostawy energii. Jako przedstawicielom samorządu zależy nam na tym, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców jak najmniejszym kosztem. Mamy nadzieję na tą redukcję kosztów energii - tłumaczy Ewa Markowska-Bzducha, wójt gminy Wolanów. - Też lokalne przedsiębiorstwa będą mogły z tej energii skorzystać. Dużą rolą źródeł OZE w jednostkach samorządu terytorialnego jest zaspokojenie potrzeb lokalnych i potrzeb budynków związanych z samorządami. Trzeba też zaznaczyć, że będzie to duży bodziec dla inwestorów - dodaje Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii.
https://www.cozadzien.pl/region/nowa-droga-powiatowa-w-dzierzkowku-starym-oddana-do-uzytku/85077
Wyprodukowany prąd będzie wykorzystywany przez samorządy do zasilania np. urzędów czy placówek oświatowych. Obecnie trwają ustalenia z PGE, dzięki którym firma mogłaby kupować nadwyżkę wyprodukowanej energii. Starosta poinformował, że samorządy będą starały się o dofinansowania rządowe i unijne. - Gdybyśmy chcieli maksymalnie wykorzystać ten teren to na dziś mogłoby to nas kosztować ok. 30 mln zł - informuje Trelka.
Budowa klastra energii miałaby być realizowana w najbliższych latach. Na początku inwestycji samorządy wspólnie zapłacą 50 tys. zł za opracowanie dokumentacji.