Z przystanku w Groszowicach podróżni pojadą pociągami w kierunku Radomia, Pionek, Dęblina, Warszawy i Lublina. Jak informuje PKP PLK, przewidziano dwa jednokrawędziowe perony. Będą wyposażone w wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Nowy przystanek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Dojście do peronów zostanie zapewnione od strony przejazdu kolejowo-drogowo. Przy wejściach do peronów zostaną ustawione stojaki na rowery.
– Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 na Mazowszu obejmuje budowę nowych przystanków w Groszowicach i Dąbrówce Zabłotniej. Efektem prac dla mieszkańców będzie lepsza oferta podróży pociągiem – przyznaje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
Z Dąbrówki Zabłotniej będzie można pojechać, m.in. w kierunku Radomia, Warszawy i Skarżyska-Kamiennej. Podobnie, jak w Groszowicach będą dwa jednokrawędziowe perony dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych -wyposażone w pochylnie. Ustawione zostaną wiaty, ławki oraz odpowiednie oznakowanie i tablice z rozkładami jazdy. Nowe przystanki będą wyposażone w oświetlenie.
https://www.cozadzien.pl/radom/z-radomia-glownego/78312
– Budowa nowych przystanków w Groszowicach i Dąbrówce Zabłotniej odpowiada na potrzeby mieszkańców i zwiększa dostępność komunikacyjną mniejszych miejscowości na trasach: Skarżysko Kamienna – Radom i Dęblin – Radom. Inwestycje z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych wpisują się w poprawę atrakcyjności kolei. – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych DIAG – MOST z Warszawy. Inwestycja o wartości 8 mln zł netto ma zakończyć się w 2022 roku.
Na rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki, przeznaczono 1 mld zł. Pieniądze mają zostać wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.
https://www.cozadzien.pl/radom/miedzy-radomiem-a-radzicami-wymienia-siec-trakcyjna/78043
W programie - jak podaje PKP PLK - uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W województwie mazowieckim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 15 lokalizacji. Poza Groszowicami i Dąbrówką Zabłotnią to: Rokitno, Józefin, Bąkowiec, Chronów, Mława Miasto, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Na liście rezerwowej ujęto takie miejscowości jak: Stara Iwiczna, Nowa Iwiczna, Warszawa Fort Wola, Łochów, Ruda Wielka.