Wśród zamordowanych w 1940 roku w Rosji Sowieckiej oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej znaleźli się dwaj pochodzący z Kosowa mieszkańcy gminy Kowala. Byli to ziemianin Stefan Zbigniew Czarniecki, student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, w Kampanii Wrześniowej żołnierz – rezerwista 72 Pułku Piechoty Wojska Polskiego oraz policjant Jakub Dygas, legionista i członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Obaj zostali zamordowani strzałem w tył głowy (w tak zwany sposób katyński) w katowniach NKWD.
- Uroczystości w Kosowie, związane z rocznicą Zbrodni Katyńskiej, nierozerwalnie wiążącej się z datą 10 kwietnia tragedii smoleńskiej. W tle jest wciąż to samo państwo, które odmawia innym prawa do wolności i niepodległości, które wciąż popełnia te same zbrodnie i które nadal realizuje ludobójstwo - mówi Waldemar Trelka, starosta radomski, dziękując radnej gminnej Agacie Kicior oraz lokalnej społeczności za inicjatywę. - Dziękuje władzom gminy Kowala i panu wójtowi Dariuszowi Bulskiemu za przygotowanie miejsca pod pamiątkowy kamień oraz całej uroczystości. Podziękowania należą się również rodzinom pomordowanych za dążenie do prawdy i kultywowanie pamięci o przodkach. Dziękuję wszystkim, którzy zadbali o odpowiednią rangę tej uroczystości i cieszę się, że w naszym powiecie jest kolejne miejsce pamięci narodowej - dodał starosta radomski.
https://www.cozadzien.pl/region/droga-powiatowa-slawno-waclawow-juz-po-przebudowie/81610
Po Mszy świętej w kościele parafialnym w Kowali-Stępocinie, uczestnicy uroczystości spotkali się przed miejscem pamięci w Kosowie. Pod kamieniem - pomnikiem stanęły warty honorowe, wystawione przez Wojska Obrony Terytorialnej oraz członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej GRH III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Wokół stanęły również pododdziały Ochotniczych Straży Pożarnych z Kowali-Stępociny, Bardzic, Kosowa i Rudy Małej wraz z pocztem sztandarowym, a druhowie przy dźwiękach hymnu uroczyście wciągnęli na maszt flagę państwową.
Historię, tę daleką i tę bliską, związaną z powstaniem nowego miejsca pamięci narodowej przybliżyła radna Agata Kicior. – Pamięć o tamtych straszliwych wydarzeniach nadal łączy Polaków, czego świadectwem jest dzisiejsza uroczystość. Pamięć o Katyniu jest moralną powinnością, szczególnie teraz, gdy za przyczyną rosyjskiego agresora ponownie mamy do czynienia z ludobójstwem. Ofiary Zbrodni Katyńskiej pozostawiły nam testament niezłomnego, dumnego patriotyzmu. Dzisiaj my kontynuujemy ich dzieło - mówiła radna.
https://www.cozadzien.pl/region/jest-umowa-na-termomodernizacje-budynkow-w-gminie-kowala/81359
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości nastąpiła dekoracja członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu. Jej założyciel Paweł Łuk - Murawski poinformował zebranych, że otrzymali oni odznaki honorowe Polskiego Czarnego Krzyża, przyznawane za opiekę nad miejscami pamięci narodowej. Dekoracji dokonał starosta Waldemar Trelka, przypinając medale do mundurów przedwojennej Policji Państwowej, które noszą rekonstruktorzy.