Centralna Dolina Wodorowa, to kompleksowy projekt obejmujący całą ścieżkę produkcji i wykorzystania nowego paliwa, począwszy od budowy elektrolizerów, które przekształcą energię elektryczną w wodór, poprzez jego magazynowanie, a na jego wykorzystaniu do produkcji prądu kończąc. Ważnym aktywem w oparciu, o który ma być realizowany projekt jest elektrownia w Kozienicach, gdzie rozpoczęła się budowa bloków gazowo-parowych. Mają być one przygotowane także do wykorzystania niskoemisyjnego wodoru.
- Kozienice mają swoją piękną i specyficzną lokalizację, która ułatwia takie inicjatywy. To co jest też specyficzne w tej dolinie, to ten wątek gazowy. Każda dolina opiera się o potencjał swojego lokalnego przemysłu, głównych zakładów. Tutaj ten potencjał gazowy jest wyjątkowy i mam nadzieję, że "gazowo' to nie jest ostatnia dolina - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Obecnie w Polsce działa siedem dolin wodorowych (dolnośląska, mazowiecka, podkarpacka, śląsko-małopolska, pomorska, wielkopolska, zachodniopomorska) oraz jeden Centralny Klaster Wodorowy. Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich stworzy ponad 70 podmiotów w tym instytucje państwowe, naukowe jak np. Uniwersytet Radomski oraz przedsiębiorstwa tj. grupa Enea.
- To ważna inicjatywa dla wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i wprost wpisuje się w politykę energetyczną Polski do 2040 roku. Wiele wskazuje na to, że wodór to przyszłość w świecie energetyki odnawialnej. Wodór ma wiele zalet - jest efektywny energetycznie, bezpieczny dla środowiska, dostępny w nieograniczonych ilościach, ale równocześnie to technologia, która cały czas wymaga ponoszenia wielkich nakładów aby możliwe było jej szerokie zastosowanie - mówi Mariusz Rusiecki, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Projekt ma się przyczynić do transformacji energetycznej i rozwoju gospodarczego Polski.
- Jesteśmy w Kozienicach - to energetyczne serce Polski. Ponad cztery gigawaty zainstalowanej mocy, które pracują w oparciu o węgiel kamienny. Chcemy na naszej polskiej drodze, stwarzając najlepsze warunki dla konkurencyjności polskiej gospodarki obniżyć emisyjność sektorów, w tym sektora energetycznego, dzięki wykorzystaniu mieszanki gazowej i w perspektywie czasu z coraz większym udziałem wodoru zeroemisyjnego - mówi Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
W Kozienicach został podpisany list intencyjny o utworzeniu Centralnej Doliny Wodorowej. Mają ją tworzyć podmioty z województwa świętokrzyskiego, łódzkiego oraz południowego Mazowsza.