- To kolejna konferencja poświęcona rozwojowi energetyki odnawialnej. Chcemy pokazać najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie, ale też poznać opinie samorządowców. Energia odnawialna to energia miejscowa - oznacza tworzenie nowych miejsc pracy, oszczędność i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Apeluję więc do gospodarzy gmin, by nie czekali na europejski i krajowe rozwiązania, tylko inwestowali w energię odnawialną. To przyniesie wam pieniądze i uniezależni od zewnętrznych źródeł energii - apelował prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy Waldemar Pawlak.
SUKCESY I PROTESTY
O praktyce mówił starosta powiatu radomskiego Mirosław Ślifirczyk. Zauważył, że już w 2006 roku trzy domy pomocy społecznej w powiecie zostały zaopatrzone w instalacje solarne do ogrzewania wody, o łącznej mocy ok. 100 KW. Obecnie trwają starania o takie same inwestycje w szpitalach w Iłży i Pionkach. Parafie wyrażają coraz większe zainteresowanie tzw. pompami ciepła - chodzi o ogrzewanie kościołów wodami geotermicznymi. Na rzecze Radomce powstało już 7 małych elektrowni wodnych, w tym jedna, znana już w branży, w Goryniu o mocy 80 KW, z użyciem turbiny ślimakowej. Nowe mają też powstawać na Iłżance. Problemy sprawiają za to elektrownie wiatrowe.
- Nasz powiat może być wzorem jeśli chodzi o wykorzystanie energii odnawialnej. Natomiast problem jest rzeczywiście z wiatrakami. Mieszkańcy oprotestowują ich budowę, przede wszystkim w gminie Iłża, gdzie powstała farma wiatrowa z 29 wiatrakami o docelowej mocy 78 KW. Ludzie zwracają uwagę, że wiatraki sa stawiane zbyt blisko ich zabudowań, co może być szkodliwe dla zdrowia. I tu jest problem, ponieważ przepisy tego po prostu nie regulują. Starostwo dostaje od inwestora dokumentację i jeśli wszystko jest z nią w porządku, to nie możemy odmówić pozwolenia na budowę wiatraków - tłumaczył starosta radomski. - Najlepiej, gdyby ta odległość prawnie została jednoznacznie określona, to oszczędzi problemów i nerwów samorządowcom i mieszkańcom.
CO NA KONFERENCJI?
VIII konferencja
Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej trwała do późnego popołudnia. „Czy odnawialne
źródła energii i źródła tradycyjne są komplementarne czy
konkurencyjne?”, „Rola energetyki prosumenckiej dla gospodarstw
domowych oraz znaczenie programów NFOŚiGW” „Koszty instalacji i
eksploatacji wybranych odnawialnych źródeł energii”,
„Możliwości wykorzystania bioenergii w Polsce – dobre praktyki”
– to tylko niektóre tematy paneli dyskusyjnych.
Polski Kongres Energii Odnawialnej jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. Konferencja ma na celu przedstawienie najnowszych prognoz i informacji gospodarczych, a także regulacji prawnych z sektora energii odnawialnej. Wcześniejsze wydarzenia miały miejsce we Wrocławiu, Bydgoszczy, Olsztynie, Białymstoku, Płocku, Krakowie i Kielcach. Spotkaniu w Radomiu organizowanemu razem z Zespołem Szkół Technicznych im. T. Kościuszki, towarzyszyło X Seminarium Odnawialnych Źródeł Energii.
W czasie konferencji został przedstawiony aktualny stan prac nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.