Od kilku godzin intensywne działania związane z usuwaniem skutków silnego wiatru na obszarze całego województwa prowadzi Państwowa Straż Pożarna. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wraz z zastępcą Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Arturem Gonerą udali się do jednego z miejsc dotkniętego skutkami przejścia silnego frontu atmosferycznego - w Pilaszkowie (w gminie Ożarów Mazowiecki.) Wojewoda Mazowiecki deklaruje wsparcie w niesieniu skutecznej i niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym, w wyniku zjawisk atmosferycznych.
– Od wczoraj w całej Polsce, w tym również na Mazowszu wciąż wieje bardzo silny wiatr. Wszystkie służby wojewódzkie, przede wszystkim straż pożarna, ale też policja, działają w pełnej mobilizacji i stają na wysokości zadania. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w stałym kontakcie z Jednostkami Samorządu Terytorialnego. Osobom poszkodowanym udzielone zostaną świadczenia niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, m.in. w formie natychmiastowej doraźnej zapomogi w wysokości do 6 tysięcy zł. Z prognoz wynika, że te niezwykle trudne warunki atmosferyczne mogą utrzymywać się przez kolejne dwa dni. Apeluję do mieszkańców, aby w miarę możliwości pozostali w domu, a także uprzątnięcie wszystkich przedmiotów z podwórka czy balkonu, ponieważ mogą one stanowić poważne zagrożenie dla mienia i życia ludzi – powiedział Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł.
Od wczoraj przez Polskę przechodzi front atmosferyczny, któremu towarzyszyły intensywne opady deszczu i silnie wiejący wiatr. Strażacy od godzin nocnych usuwają skutki wichur. Jak podaje Państwowa Straż Pożarna w województwie mazowieckim straż odebrała ponad 1300 zgłoszeń związanych z załamaniem pogody. Najwięcej w powiecie otwockim, Warszawie, pow. pruszkowskim, grodziskim, sochaczewskim i płockim. Doszło do licznych uszkodzeń dachów w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Na terenie województwa mazowieckiego odnotowano ponad 270 zgłoszeń związanych z uszkodzonymi dachami. Ponad 53 169 odbiorców pozbawionych zostało prądu.
W Radomiu strażacy otrzymali kilkanaście interwencji, te dotyczyły połamanych i powalonych drzew. Przy ul. Struga/Szklana wiatr zerwał elewację z wieżowca. Ta rozsypała się po trawniku i jezdni. W związku z czym policja i straż zabezpieczała teren. Przypomnijmy, że w 2019 roku doszło do podobnej sytuacji.
https://www.cozadzien.pl/radom/silny-wiatr-zerwana-elewacja/54478
W Sukowskiej Woli w powiecie radomskim w gminie Przytyk zerwało dach z budynku, podobne zdarzenie miało miejsce w miejscowości Grabina w powiecie białobrzeskim, gdzie zerwano poszycie dachowe z budynku gospodarczego.
https://www.cozadzien.pl/region/niespokojna-noc-strazakow/79994