Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Wstępy w Skaryszewie już za tydzień! Przyjadą obrońcy zwierząt

Wstępy w Skaryszewie już za tydzień! Przyjadą obrońcy zwierząt
18 i 19 lutego w Skaryszewie odbędą się najstarsze w Europie targi końskie - Wstępy. Impreza wzbudza coraz większe kontrowersje. Organizacje ochrony praw zwierząt mówią o nieludzkim traktowaniu koni i co roku zaostrzają protesty.

Wstępy są organizowane od XVII w. Zjeżdżają się na nie hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju i z zagranicy. Podczas targu eksponowane są między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, rzemiosło, sztuka ludowa. A przede wszystkim sprzedawane są konie. Od kilku lat Fundacja TARA z Wińska aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji koni na Wstępach. Jej członkowie walczą o humanitarne traktowanie zwierząt oraz o zmianę zapisu w ustawie o ochronie praw zwierząt, która uznawałaby konie za zwierzęta towarzyszące, a nie przeznaczone na rzeź.

- Zgłosiło się do nas dużo organizacji. Mamy nadzieję, że wszyscy zjawią się na najbliższych Wstępach i wspólnie będziemy protestować przeciwko niehumanitarnemu traktowaniu tych szlachetnych zwierząt. Byliśmy w Sejmie w tamtym tygodniu. Pokazaliśmy posłom, policji, służbom drogowym i weterynaryjnym, co dzieje się na Wstępach w nocy, kiedy nikt nie pilnuje handlowców. To dantejskie sceny. Konie są wpychane do tirów, bite, tłoczą się w przyczepach, podczas transportów upadają, depczą się, ranią. Nikt nie patrzy, ile koni powinno być w tirach, a ile jest w rzeczywistości - mówi Scarlett Szyłogalis, prezeska Fundacji TARA.

Szyłogalis mówi o nieprawidłowościach w organizacji targowiska.
- Teren, na którym odbywa się targ, powinien być ogrodzony, utwardzony, ze stałym dostępem do wody. A tymczasem handel końmi odbywa się na polu, bez zachowania jakichkolwiek norm bezpieczeństwa. Może tam przyjść każdy. Jeśli ktoś przestraszy konie, np. podpali petardę, wówczas konie się spłoszą i zaczną biec gdzie popadnie. Może dojść do tragedii. Wg litery prawa to targowisko nie powinno istnieć - tłumaczy Szyłogalis. - W ubiegłym roku protest organizacji chroniących praw zwierząt pomógł na tyle, że strażacy przywieźli wodę dla koni. - Tylko kilku handlarzy skorzystało z tej wody i napoiło swoje zwierzęta. Reszta miała to gdzieś. Nawet nie mieli wiader.

Bo nikt nie płaci za pracę w nocy...

Na tegoroczne Wstępy zamierzają przyjechać politycy. Marek Suski, poseł z ramienia PiS, nie pojawi się na Wstępach osobiście, jednak wspiera organizacje walczące o właściwe traktowanie zwierząt.

- Oczywiście jestem za tym, by zwierzęta były traktowane humanitarnie. Jednak od pilnowania i egzekwowania prawa są odpowiednie służby, np. inspekcja sanitarna czy prokuratura. W Sejmie odbyło się spotkanie w Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt. Uczestniczyli w nim policjanci, służby drogowe, weterynaryjne oraz organizacje chroniące prawa zwierząt. Powstał problem pracy ponad limit godzin dziennych weterynarzy czy policjantów podczas targowiska w Skaryszewie. Fundacja TARA pokazywała materiały z ubiegłych lat, w których ukazane jest niewłaściwe zachowanie handlarzy wobec koni w nocy. Nikt ich nie pilnuje, więc handlarze robią, co chcą. Okazuje się, że organizatorów nie stać na zapłatę lekarzom weterynarii i innym za pracę w godzinach nocnych. Paszporty koni nie są sprawdzane, czipy nie były kontrolowane, ilość koni w przyczepach również.  Współczuję stowarzyszeniom, które chcą egzekwować prawo zwierząt. Tym powinny zająć się służby państwowe, rząd, a niestety jest inaczej - mówi Marek Suski.

Radomskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "4 Łapy" również wybiera się do Skaryszewa na Wstępy. Wspólnie z innymi organizacjami będą walczyć o prawa zwierząt i o zmianę zapisu w ustawie, by koń był traktowany jako zwierzę towarzyszące. Prezeska Patrycja Misiak wystosowała list do naszej redakcji, w którym czytamy m.in.: "W rzeczywistości impreza ta jest corocznym preludium do wielodniowej gehenny, jaka czeka te wspaniałe zwierzęta. To co się tam dzieje jest ciężkie i trudne do opisania. Setki pokaleczonych, chorych i wychudzonych koni czeka na swoją ostatnią podróż na miejsce kaźni. Mimo, że ze względów kulturowych koni nie jada się w Polsce, nasz kraj jest liderem eksportu koniny w Europie. Nie chcemy dla Polski takiego tytułu. Pragniemy wrócić do prawdziwych polskich tradycji, w których koń był towarzyszem i przyjacielem".

Zbiórka, by uratować zwierzę

Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "4 Łapy" podczas targów w Skaryszewie chce wykupić jednego konia , tym samym uratować go od śmierci. W tym tygodniu za pośrednictwem swojej witryny internetowej prowadzą zbiórkę funduszy, które przeznaczy na wykupienie zwierzęcia. Koń przekazany zostanie pod opiekę Stowarzyszenia Benek z Szewc k/ Poznania. Po okresie rekonwalescencji i adaptacji będzie brał udział w programie zajęć hipoterapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych".

- Nam nie chodzi o likwidację targu. To polska tradycja. Niech kwitnie. Chodzi o to, by podczas tych targów sprzedawano konie zdrowe, zadbane, odrobaczone, piękne, które mają służyć do innych celów, np. rekreacyjnych, a nie do rzeźni. Polskie konie są sprzedawane za bezcen Włochom, którzy jedzą koninę. Interweniowaliśmy mnóstwo razy w różnych zakątkach Polski i widzieliśmy, co Polacy robią z końmi. Te zwierzęta są więzione w ciemnych komórkach, nie wychodzą na dwór, jedzą własne odchody. Nie pozwólmy na takie zachowanie - podsumowuje Scarlett Szyłogalis.

Program Wstępów 2013

18 lutego (poniedziałek)

godz. 10-15 - Estrada Folkloru - występy kapel, zespołów ludowych i gawędziarzy ludowych (estrada w centrum jarmarku);

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

godz. 10-15 - prezentacja kuchni regionalnej - kapusta z grochem, pierogi, zawijoki i inne (przy estradzie);

godz. 10-15 - aleja twórców ludowych - prezentacja i sprzedaż wyrobów artystyczno-rzemieślniczych;

godz. 10.45 - parada zaprzęgów końskich (parking przy cmentarzu), prezentacja koni ze stadniny "Hubertus" ze Skaryszewa (pokaz jazdy konnej, skoki przez przeszkody), prezentacja konia zimnokrwistego (przedstawiciel radomskiego PZHK);

19 lutego (wtorek)

godz. 10 - Estrada Folkloru - występy kapel, zespołów ludowych i gawędziarzy ludowych (estrada w centrum jarmarku);

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

godz. 12 - podsumowanie targów "Agro Wstępy" - Centrum Wystawienniczo-Targowe Expo Skaryszew ul. Piaseckiego 11

PONIŻEJ NASZ MATERIAŁ VIDEO Z 2012 ROKU i GALERIA ZDJĘĆ


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy