W związku ze zwiększającą się liczbą pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach, DPS-ach i podmiotach sprawujących opiekę nad pacjentem przewlekle chorym, dużym wyzwaniem staje się nie tylko samo zakażenie wirusem personelu, ale obciążenie opieką nad pacjentem leżącym. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w WOT zakończono kolejne szkolenie, które ma na celu wsparcie personelu medycznego w codziennej pracy.
- Od jesieni ubiegłego roku, w Wojskach Obrony Terytorialnej prowadzone są kursy wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym. 50 żołnierzy z Grójca, Radomia, Płocka i Pomiechówka ukończyło tego typu szkolenie. Część z mazowieckich terytorialsów już jest zaangażowanych we wsparcie personelu medycznego w obszarze zadań związanych z opieką nad pacjentem leżącym - mówi por. Dominik Pijarski, oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
https://www.cozadzien.pl/radom/kolejnych-84-zolnierzy-zasililo-szeregi-6-mbot/71049
Jedną z osób, które ukończyły kurs jest st. szer. Małgorzata Nowicka. - Uważam, że każdy z nas powinien zrobić taki kurs ze względu na to, że jest on przydatny nie tylko teraz, gdy walczymy z pandemią, ale też w przyszłości będziemy wiedzieli jak pomagać naszym bliskim - zauważa st. szer. Małgorzata Nowicka. - Kurs był bardzo profesjonalnie przygotowany, przekazano nam ogrom wiedzy praktycznej i teoretycznej, którą z całą pewnością nie raz wykorzystamy.
Celem cyklicznie odbywających się kursów jest przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych u pacjentów leżących, nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a także przygotowanie żołnierzy do roli opiekuna pacjentów leżących.
Program szkolenia obejmuje takie aspekty jak: pomoc w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych u osób leżących (zmiana pościeli, codzienna toaleta osobista), karmienie pacjentów, współpraca i pomoc personelowi pielęgniarskiemu w zakresie realizowania planu opieki nad pacjentami leżącymi.
https://www.cozadzien.pl/radom/dekontaminacja-dps-przy-ul-holszanskiej/68892
- Żołnierze poznają psychologiczne aspekty i specyfikę opieki nad pacjentem starszym, niesamodzielnym, przewlekle chorym oraz nabywają praktyczną wiedzę niezbędną do sprawowania opieki nad pacjentem leżącym, nawiązywania i utrzymywania kontaktów z osobami chorymi i niesamodzielnymi. Są wprowadzeni do tego, z czym trzeba się zmierzyć w codziennej pracy.
Szczególnie cieszy fakt, że duża liczba zgłaszających się na kursy żołnierzy OT, to osoby w wieku 20-kilku lat. Świadczy to o tym, że młodzi Polacy są pełni chęci pomocy najbardziej potrzebującym - przyznaje por. Dominik Pijarski