W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, w poszczególnych Delegaturach Kuratorium Oświaty w Warszawie, na terenie wybranych szkół z województwa mazowieckiego odbyły się pikniki, podczas których nie zabrakło różnorodnych atrakcji. Były m.in. konkursy wiedzy o ruchu drogowym, konkursy jazdy na rowerze zgodnej z przepisami ruchu drogowego, turnieje doskonalenia technik jazdy po torze rowerowym, slalomy na hulajnodze, gry i zabawy na temat bezpieczeństwa, pogadanki tematyczne, pokazy ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokazy sprzętu specjalistycznego.
- Ważnym elementem Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa jest nauka zasad ruchu drogowego i przygotowanie się do zdobycia karty rowerowej. Jednym z nadrzędnych celów akcji jest to, aby wszyscy uczniowie powyżej 10. roku życia posiadali kartę rowerową. Wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Wobec tego zadajemy sobie pytanie – w jaki sposób chronić nasze dzieci przed licznymi zagrożeniami, które pojawiają się w życiu? Jest tylko jeden sposób: zachęcając do interesowania się tą tematyką i ucząc dzieci i młodzież jak należy zachowywać się m.in. nad wodą, na wycieczkach szkolnych, przy przechodzeniu przez jezdnię. Właśnie tych zachowań, chcemy uczyć dzieci i młodzież podczas Tygodnia Bezpieczeństwa – powiedział Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
Jeden z takich pikników odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach w gminie Jedliński. Uczniowie, pod kierunkiem policjantów, uczyli się jeździć na rowerze w miasteczku ruchu drogowego z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i znajomości znaków drogowych. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy pod okiem przedstawicieli z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz zobaczyć sprzęt Ochotniczej Straży Pożarnej z Jedlińska i Komendy Miejskiej w Radomiu. Na wydarzeniu obecny był również wicewojewoda Artur Standowicz.
- Temat bezpieczeństwa jest bardzo szeroki i obejmuje wiele płaszczyzn, ale to na co chcemy zwrócić szczególną uwagę, przy Mazowieckim Tygodniu Bezpieczeństwa, to problematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa dzieci i młodzieży poruszających się po drogach i ścieżkach rowerowych. Jestem pewien, że Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa będzie wydarzeniem cyklicznym, kontynuowanych w latach kolejnych - zapowiedział wicewojewoda. - Chcemy zwrócić uwagę, że karta rowerowa jest koniecznością. W związku ze zmianą przepisów każde dziecko, które porusza się na rowerze czy na hulajnodze elektrycznej po ulicach i ścieżkach rowerowych powinno mieć kartę rowerową. Karta rowerowa to nie tylko dokument, ale za jej posiadaniem idzie pewna wiedza i poznawanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i znaków drogowych. Myślę, że warto potraktować kartę rowerową jako inwestycję w nasze bezpieczeństwo.
Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa adresowany jest szczególnie do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, uczniów szkół podstawowych, wychowanków przedszkoli i placówek oświatowych. Jego celem jest popularyzacja problematyki bezpieczeństwa dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu drogowego oraz profilaktyka zagrożeń.