Zamek biskupów krakowskich w Iłży jest najważniejszym zabytkiem i przykładem unikatowego dziedzictwa kulturowego ziemi iłżeckiej. Odzwierciedlają się w nim losy miasta, ale i kraju - czytamy w przewodniku dla turystów.
Prace na zamku trwały od czerwca zeszłego roku. Pełniejszy dziedziniec z wyniesionym delikatnie murem i trzy zadaszone komnaty z grafikami i multimedialną prezentacją – to tylko niektóre z nowości jakie czekają obecnie na zwiedzających. Podczas uroczystości z okazji otwarcia zamku w Iłży w piątek, 9 września nie zabrakło oficjalnych przemówień, przecięcia symbolicznej wstęgi oraz wystrzału z historycznej armaty. Całość uświetniły występy artystyczne. Zamek w Iłży jest już gotowy na odwiedziny turystów, na których czeka wiele nowo powstałych atrakcji. - Dzięki rennowacji powstały częściowe tarasy widokowe, kolejne komnaty, w których udostępnione są eksponaty oraz tablice informacyjne. Wszystko po to, żeby turyści mogli przekonać się i przeżyć prawdziwą przygodę z historią – mówił Przemysław Burek, burmistrz Iłży.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/oficjalne-otwarcie-zamku-w-ilzy/85502
Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 5 mln. zł. Na odrestaurowanie części zamku, Iłża otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Konserwatora Zabytków Województwa Mazowieckiego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. - To było niełatwe zadanie, bo to jeden z etapów rewitalizacji tego obiektu. My od wielu lat prowadziliśmy rozmowy, aby ta inwestycja doszło do skutku. Cieszę się, że wreszci udało się to wykonać. Z pewnością powstałe przestrzenie będą skutkowały większą liczbą odwiedzających, a także będą się tu mogły odbywać np. lekcje muzealne – mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Przypomnijmy historię zamku biskupów krakowskich w Iłży. - Jest to zamek w pierwszej fazie wybudowany w stylu gotyckim, czyli średniowiecznym. W drugiej, kolejnej fazie jest to obiekt, który nawiązuje do stylu renesansowego, czyli jest to założenie rezydencjonalno-obronne. Stanowił on założenie, które było niezależne niejako od miasta, ale zintegrowane z nim w pewnym sensie. - prof. Rafał Zapłata, prof. uczelni UKSW oraz koordynator prac z ramienia gminy Iłża. - Posiadał on podzamcze, zamek górny, oczywiście przebudowany wielokrotnie z powodu zniszczeń oraz inicjatyw jego właścicieli, czyli przede wszystkim biskupów krakowskich. Zamek w XIX wieku na tyle ucierpiał, że stracił swoją funkcjonalność i przeszedł w kolejną fazę, czyli stał się zabytkiem. Do dziś te prace konserwatorskie trwają.
W dalszych planach jest odtworzenie na zamku w Iłży drewnianej kładki, którą łączy zamek dolny z zamkiem górnym, a także planowane jest stworzenia zabezpieczenia baszty i jej historycznego zadaszenia.