W międzywojniu na terenie, gdzie kilkadziesiąt lat później utworzono woj. radomskie, znajdowało się ok. 300 pałaców i dworów. Do naszych czasów przetrwało około stu, w większości zdewastowanych czy zrujnowanych. Tylko w powiecie radomskim, w 30 miejscowościach, zachowały się dwa – niezbyt okazałe – pałace, 16 dworów oraz pozostałości, czyli parki i/albo budynki folwarczne. Jednym z tych 16 jest dwór w Milejowicach (gm. Zakrzew).
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/zapomniane-miejsca-dworek-strzemboszow-w-milejowicach-zdjecia/65266
Typ polskiego dworu szlacheckiego - klasycystycznego, parterowego, z gankiem, lub portykiem kolumnowym - wykształcił się w końcówce XVIII w. i występował głównie w pierwszej połowie następnego stulecia. Ten w Milejowicach, z kolumnowym gankiem, został wybudowany w drugiej połowie XIX w. Murowany, parterowy dom wznieśli dla siebie prawdopodobnie Strzemboszowie.
Milejowice od czasu bitwy pod Grunwaldem należały do Powały z Taczowa. Potem właścicielami były rodziny szlacheckie z Ukrainy. Od XVIII w. majątek znajdował się w rękach m.in. Stzremboszów i Parniewskich. Franciszek Strzembosz – szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego został odznaczony orderem św. Stanisława. Natomiast Napoleon Strzembosz, ostatni właściciel majątku i dworu, walczył w powstaniu styczniowym w partii Langiewicza; wystawił własny oddział, na czele którego stanął.
Po II wojnie światowej nieruchomość przejęły Zakłady Mięsne w Radomiu; dwór podzielono na mieszkania i zakwaterowano pracowników. Od 2000 r. dom i park są własnością prywatną.
18 grudnia 1957 r. do rejestru zabytków został wpisany park. Tak naprawdę zachowały się tylko resztki pierwotnego założenia z starymi dębami, jesionami, kasztanowcami i wierzbami. Kasztanowcami i jesionami odsadzona jest droga dojazdowa do dworu, który został wybudowany na osi głównej alei. W sumie w parku rośnie ok. 20 gatunków drzew i krzewów; większość jednak zajmują młodniki.
W połowie czerwca 2015 r. mazowiecki konserwator zabytków zdecydował o wpisaniu do rejestru zabytków dworu. Przypomniał, że z założenia dworsko-parkowego zachował się budynek dworu, park z aleją dojazdową i częściowo układ wodny. „Założenie dworsko-parkowe w Milejowicach odznacza się czytelną kompozycją i strukturą przestrzenną. Główny element założenia – dwór, choć posiada typowy repertuar rozwiązań architektonicznych, stosowanych w budownictwie dworskim w drugiej połowie XIX wieku, jest jednym z niewielu obiektów zabytkowych tego typu i przykładem autentycznej architektury ziemiańskiej z tego okresu w regionie radomskim” - napisał konserwator w uzasadnieniu decyzji o wpisie do rejestru. - „Posiada również wartości naukowe, jako dokument zastosowanych rozwiązań kompozycyjnych, funkcjonalnych, stylistycznych oraz materiałowych. Pomimo złego stanu technicznego budynek zachował autentyzm formy i detalu architektonicznego oraz oryginalną substancję budowlaną”.
We wrześniu 2013 r. autorzy Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2013-2016 dla Gminy Zakrzew napisali: „dwór w Milejowicach o pięknej architekturze, odznaczającym się kolumnowym portykiem, jest w ruinie. Właściciel nie podejmuje żadnych działań zmierzających do zabezpieczenia zabytku, jak również nie porządkuje zieleni parkowej wokół”.
W opuszczonym budynku w ostatnich latach pomieszkiwali bezdomni. W styczniu 2017 r. spłonął dach i strop dworu, a także drzwi wejściowe.