Tradycja Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego sięga XVII wieku. Na przestrzeni lat przekształcił się on w jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń tego typu w Europie. Jarmark łączy tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową. Organizowany jest w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu.
W tym roku handel końmi odbędzie się na targowisku miejskim, a organizatorzy po raz pierwszy przyjmują od wystawców zgłoszenia online. - Wszystkie konie muszą posiadać paszporty, być zaszczepione i wcześniej zgłoszone. Wymagania te wynikają z rygorystycznych wymagań dotyczących zwalczania wścieklizny, które obowiązują na terenie powiatu radomskiego. I te wymagania wszyscy z hodowców, którzy u nas rejestrują konie, muszą spełnić - mówił Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.
https://www.cozadzien.pl/region/ruszyl-e-urzad-miasta-i-gminy-skaryszew/89291
W czasie jarmarku będzie się m.in. prezentacja rzeźb i dorobku artystycznego Zygmunta Żaka, Aleja Twórców Ludowych, Estrada Folkloru i VIII Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych zlokalizowany na parkingu przy cmentarzu. Nowością zaś będzie pokaz hipoterapii. Instruktorzy zaprezentują w jaki sposób konie pomagają w rehabilitacji dzieci i dorosłych, ale to nie wszystko. - Dodatkowo zorganizowaliśmy pokaz podkuwania koni. Przy estradzie folkloru będzie miejsce do pokazów kowalstwa artystycznego. Znajdzie się tam również miejsce do wybijania skaryszewskiego denara - mówił Daniel Rogala, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.
Gdy prezentacja koni odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie wyselekcjonowanej Alei Twórców Ludowych, gdzie czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To wspaniała okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje. Na jarmarku mamy okazję nabyć to czego nie kupić w galerii handlowej, zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się. To jest właśnie magia jarmarku.
Do zaprezentowania się podczas jarmarku organizatorzy zapraszają twórców ludowych. - W tym roku Rada Miejska przychyliła się do naszego wniosku o zwolnienie twórców ludowych z opłaty targowej i nie będą oni musieli płacić za swoje stoiska. Wystarczy wcześniej zgłosić się do nas i zarejestrować - mówił dyrektor MGOK w Skaryszewie. - Warto zaznaczyć, że w tym roku po raz pierwszy wydamy płytę z muzyką ludową tzw. płytę wstępową. Usłyszymy na niej artystów ze Skaryszewa, powiatu radomskiego oraz z województwa mazowieckiego.
Na organizację całego wydarzenia Skaryszew pozyskał dotację z samorządu województwa mazowieckiego w wysokości 30 tys. zł oraz 6 tys. 900 zł z powiatu radomskiego. - To są środki zewnętrzne na część artystyczną wydarzenia. Natomiast pozostałe koszty ponosi samorząd Miasta i Gminy Skaryszew - mówił burmistrz Skaryszewa.
Prezentacja koni na targowisku miejskim rozpocznie się 27 lutego o godz. 6.30. Początek części oficjalnej zaplanowany jest na godz. 10 przy ul. Wyszyńskiego. Wstępy potrwają dwa dni.