Niewiele osób wie, że truskawka powstała w XVIII wieku w Europie ze skrzyżowania dwóch amerykańskich odmian poziomek. Mieszanka jest większa od poziomki; zawiera dużo witaminy C, fosforu i żelaza. Nie bez przyczyny owoc ten jest tak bardzo popularny w naszym kraju - Polska jest siódmym na świecie producentem truskawek. Palmę pierwszeństwa dzierżą natomiast Stany Zjednoczone.
PEŁNO WITAMIN
Truskawki należą do owoców nietrwałych, dlatego najlepiej je jeść tego samego dnia, najpóźniej - dzień po zakupie. Kupując je, zwracajmy uwagę przede wszystkim na ich wygląd – powinny być dojrzałe (wtedy są najsłodsze i najbardziej aromatyczne) i nieuszkodzone (takie szybciej się psują). Poza tym, jeśli mamy wybór, wybierajmy truskawki krajowe. Te importowane - mimo iż wyglądają bardzo apetycznie - w rzeczywistości mają znacznie słabszy smak i uchodzą za mniej zdrowe.
Truskawki to bogate źródło witamin: C, A, B1, B2, PP. Witamina PP reguluje dotlenianie krwi - to dobre lekarstwo dla osób z problemem anemii, szczególnie dla dzieci. Jedząc truskawki, uzupełniamy niedobory mikro- i makroelementów w naszym organizmie. Czerwone owoce zawierają także wiele odżywczych soli mineralnych, które poprawiają przemianę materii. Mają w sobie także wapń, fosfor, żelazo, magnez i mangan. Żelazo wzmacnia i reguluje proces krwiotwórczy, fosfor i wapń wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają pracę mięśni. Truskawki obniżają też kwasowość moczu i dlatego są polecane przy schorzeniach wątroby i nerek, przy kamieniach moczowych i żółciowych. Zawarte w truskawkach bogactwo ochrania nasz organizm przed reumatyzmem i wspomaga leczenie artretyzmu.
OWOC NA BEZSENNOŚĆ
Truskawki zalecane są osobom zagrożonym anemią, wspomagają produkcję krwi i detoksykują, a to wszystko za sprawą enzymu zwanego bromeliną, który wspomaga rozpad i trawienie białek. Czerwone owoce odkwaszają układ pokarmowy, co korzystnie wpływa przy profilaktyce i kuracji schorzeń nerek, wątroby czy układu pokarmowego, przy kamicy nerkowej, zmianach artretycznych i reumatoidalnych, podagrze czy... bezsenności! Problemom z zasypianiem zapobiegnie zawarty w nich brom – więc porcja truskawek na dwie godziny przed snem jest jak najbardziej wskazana dla osób cierpiących na bezsenność. Wspomagają również odchudzanie, gdyż 100 gram truskawek zawiera tylko 35 kcal! Najlepiej spożywać dojrzałe, na surowo i bez cukru.
Jak obrabiać truskawki? Podczas odszypułkowywania czy krojenia powinniśmy używać plastikowych sztućców lub tych ze stali nierdzewnej, gdyż metalowe powodują ubytek składników odżywczych. Truskawki należy mrozić dojrzałe, ale nie zbytnio przejrzałe – wówczas mamy pewność, że zimą dostarczymy organizmowi maksimum składników odżywczych. Powinny być myte pod letnią, ale nie gorącą wodą; dopiero po umyciu można je odszypułkować.
Truskawki to dobry dodatek wielu sezonowych deserów – ciast, tortów, koktajli i sorbetów. Co odważniejsi wykorzystują je również do letnich sałatek oraz dekorują nimi mięsne potrawy.
PRZEPIS - SAŁATKA Z TRUSKAWKAMI
Składniki
- 40 dag truskawek
- 1 mango
- 1 avocado
- opakowanie krewetek w zalewie
- 5 dag orzeszków piniowych
Składniki sosu: 1 łyżeczka czerwonego octu winnego, 3 łyżeczki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka miodu, 2 łyżeczki musztardy, mały pęczek natki, sól i pieprz do smaku
Przygotowanie
Truskawki, mango i avocado umyć, obrać i pokroić. Krewetki ugotować na parze i ostudzone połączyć z owocami. Pokrojone owoce delikatnie wymieszać.
Składniki sosu wymieszać. Na końcu dodać pokrojoną natkę i energicznie mieszać aż do połączenia.
Sałatkę zalać sosem. Posypać orzeszkami pinii. Przed podaniem schłodzić.