Reguły gry w futbol amerykański dla laika z pozoru mogą wydawać się skomplikowane. Zacznijmy więc od podstaw. Piłka, którą gra się w futbol amerykański, ma specyficzny kształt elipsy. Wykonana jest ze skóry, zszytej wzdłuż boku widocznym szwem. Na mecz składają się cztery kwarty. Każda z kwart trwa 15 minut. Jednak mecz może trwać nawet parę godzin. To dlatego, że po niektórych akcjach zegar jest zatrzymywany do momentu wznowienia gry. Zespoły, podobnie jak ma to miejsce w przypadku piłki nożnej, liczą po jedenastu zawodników. Wygrywa ta drużyna, która przed ostatnim gwizdkiem zdobędzie więcej punktów. Mecze rozgrywane są na boisku, podzielonym na charakterystyczne pasy. W żargonie futbolistów często nazywane są one "rusztem". Pasy mają szerokość 5 jardów, czyli około 455 centymetrów (jard to około 91 cm). Na dwóch końcach boiska znajduje się pole punktowe. Za liniami końcowymi znajdują charakterystyczne dla tego sportu bramki przypominające kształtem literę "Y". Jeśli po kopnięciu, piłka trafi między słupy bramki, drużyna zdobywa dodatkowe punkty.
http://www.cozadzien.pl/sport/mecze-green-ducksow-obejrzysz-na-cozadzienpl/46422
Głównym sposobem na zdobycie punktów w trakcie gry jest przeniesienie piłki w pole punktowe drużyny przeciwnej. To określamy jako "przyłożenie" (touchdown). Każde przyłożenie to sześć punktów i szansa na zdobycie punktów dodatkowych przez kopnięcie piłki w światło bramki. Kiedy piłka przeleci pomiędzy dwoma słupami bramki oraz poprzeczką, na konto zespołu dopisywany jest kolejny punkt. Takie zagranie nazywamy "podwyższeniem". Najbardziej widowiskowym elementem gry jest zagranie nazywane "safety". Chodzi o to, aby powalić zawodnika z piłką w jego własnym polu punktowym. Jeśli zagranie kończy się powodzeniem, atakujący zdobywa 2 punkty.
Uproszczając, w trakcie gry, kiedy jedna drużyna się broni, druga atakuje. Bardzo ważny jest podział ról na boisku. Każdy zawodnik ma do wykonania inne zadanie. Na murawie drużyna podzielona jest na defensywę i ofensywę. Piłkę w trakcie meczu można jednakowo kopać, rzucać czy w dowolny sposób podawać innym zawodnikom. Aby utrzymać się przy piłce, zespół atakujący musi się przemieścić z piłką o 10 jardów w stronę pola punktowego przeciwnika. Ma na to cztery próby. Jeżeli drużynie atakującej nie uda się pokonać 10 jardów, zespoły zamieniają się rolami. Jeśli to się nie powiedzie, drużyny zamieniają się rolami. Zawodnicy przed rozpoczęciem akcji, ustawiają się w charakterystycznym szyku, naprzeciw siebie. Przed rozpoczęciem akcji futboliści ustalają między sobą wariant gry. Gra wznawiana jest w momencie podniesienia piłki z ziemi przez atakującego, który musi podać futbolówkę do rozgrywającego. To zagranie nazywamy "quarterbackiem". Inni zawodnicy wcześniej nie mogą przekroczyć linii rozpoczęcia akcji. Gra wznawiana jest na dwa sposoby: biegowy, przez podanie piłki do zawodnika, który będzie się starał przebiec z piłką jak najbliżej pola punktowego przeciwnej drużyny lub przez podanie do przodu. Akcja ofensywna, w myśl zasady futbolu amerykańskiego, kończy się, gdy zawodnik z piłką zostanie przewrócony albo wybiegnie poza boisko. Akcja kończy się też w momencie kontaktu piłki z murawą po niecelnym podaniu.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/green-ducks-radom-podpisali-umowe-z-radomska-grupa-mediowa/46394
W futbolu amerykańskim, w trakcie meczu na zawodników sędziowie mogą nakładać kary. Niedozwolone jest przytrzymywanie rywali, blokowanie zawodnika chwytając za plecy czy chwyt za kratkę w kasku. Sędziowie sygnalizują takie zagranie przez wrzucenie na boisko żółtych flag. Karą za faul jest utrata przez drużynę faulującą zdobytych wcześniej jardów. Wygrywa ta drużyna, która zakończy z większą ilością zdobytych punktów.