W poniedziałek (28 lipca) na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami firmy Airbus Helicopters, dotyczące realizacji projektów badawczych w zakresie elementów do śmigłowców.
Oficjalnie Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu rozpoczął współpracę z firmą Airbus Helicopters 24 czerwca, kiedy to w Gdańsku podczas Balt Military Expo podpisano stosowną umowę.
- Nasz uniwersytet jest jedną z trzech polskich uczelni, obok Politechniki Łódzkiej i Politechniki Gdańskiej, w których Airbus będzie prowadził badania z zakresu przyszłych rozwiązań militarnych i obronnych państwa – wyjaśnia Aneta Mirosz, rzecznik prasowy UTH. - Z inicjatywą współpracy w tym zakresie wystąpiła firma Airbus. - O wyborze nas na partnera zdecydowała analiza, która wskazała na bardzo wysoką pozycję Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego oraz ogromne doświadczenie i zaplecze w zakresie elektrotechniki oraz mechaniki.
W ramach tej współpracy na radomskiej uczelni będą prowadzone badania m.in. nad autopilotami do helikopterów lżejszej konstrukcji, systemami antywibracyjnymi, układami sterowniczymi.
- To ogromna szansa zarówno dla naszych studentów, jak i całej uczelni. Mamy nadzieję że jest początkiem owocnej współpracy, która będzie rozwijana przez szereg kolejnych lat – dodała Aneta Mirosz.
W poniedziałkowym spotkaniu roboczym wzięli udział przedstawiciele firmy Airbus Helicopters oraz pracownicy Wydziału Transportu i Elektrotechniki i Wydziału Mechanicznego UTH.
- Dotyczyło ono wypracowania i podjęcia decyzji co do sposobu realizacji zawartej umowy o współpracy w zakresie prac naukowo- badawczych i wdrożeniowych – wyjaśniła rzeczniczka UTH.
Już wiadomo, że dwóch studentów UTH, przedstawicieli Wydziału Transportu i Elektrotechniki oraz Mechanicznego wyjedzie na półroczne staże do jednostek firmy w Niemczech i Francji.
Airbus Helicopters, dawniej Eurocopter, jest częścią Airbus Group, światowego pioniera usług dla przemysłu lotniczego i obronnego. Firma jest numerem jeden wśród producentów śmigłowców i zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na całym świecie. Flota Airbus Helicopters obejmuje ok. 12 tys. śmigłowców użytkowanych przez ponad 3 tys. klientów w około 150 krajach. Wiropłaty Airbus Helicopters stanowią jedną trzecią światowej floty śmigłowców cywilnych i służb porządku publicznego. Międzynarodowa obecność Airbus Helicopters odzwierciedlana jest poprzez spółki zależne i współpracę w 21 krajach, światową sieć centrów usługowych, obiektów szkoleniowych, dystrybutorów i certyfikowanych agentów.