-
Doświadczenie
Realizacja inwestycji budowlanej wymaga współpracy wielu specjalistów: od architektów po blacharzy i elektryków. W tej branży liczy się także doświadczenie, które pozwala szybciej rozwiązywać problemy i reagować na sytuacje kryzysowe. Zanim więc podpiszesz umowę, sprawdź, od kiedy firma istnieje na rynku. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko podjęcia współpracy z firmą, która nie będzie w stanie wywiązać się z podjętych zobowiązań w terminie. Pamiętaj, że doświadczony wykonawca (np. Erbud), który zrealizował kilkadziesiąt lub nawet kilkaset projektów, posiada unikalne know-how i rozbudowaną sieć kontaktów. Zatrudnia fachowców z różnych branż, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę i są odpowiedzialni za poszczególne etapy realizacji projektu.
-
Terminowość i transparentność
Opóźnienia w realizacji inwestycji mogą skutkować nałożeniem kar na inwestora i wpłynąć na relacje z najemcami czy klientami. Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, upewnij się, że wszystkie zawarte w niej zapisy są dla Ciebie zrozumiałe (jeśli nie, skonsultuj się z prawnikiem). W dokumencie nie może zabraknąć harmonogramu prac oraz terminu oddaniu budynku do użytku. Zadbaj o to, żeby w umowie znalazły się także informacje o karach umownych za opóźnienia. Zwracając uwagę na te elementy, ograniczasz ryzyko podjęcia współpracy z nieterminowym wykonawcą.
-
Elastyczność i bliska współpraca z inwestorem
Wybierając firmę, która pomoże Ci w realizacji Twojego projektu budowlanego, zwróć uwagę na model współpracy. Zależy Ci na tym, aby jedna firma przejęła na siebie wszystkie obowiązki związane z budową i zatrudnieniem podwykonawców? Generalny wykonawca to przedsiębiorstwo oferujące kompleksową realizację projektów budowlanych: od postawienia fundamentów po oddanie budynku do użytku. Zatrudnienie generalnego wykonawcy nie oznacza, że inwestor nie ma prawa ingerować w realizację inwestycji aż do momentu jej zakończenia. Jeżeli zależy Ci na bliskiej współpracy, wybierz firmę, która umożliwia szybki kontakt z osobami odpowiedzialnymi za zatrudnianie podwykonawców oraz realizację poszczególnych etapów.
-
Rzetelność
Zapoznaj się z dotychczasowymi realizacjami firmy. Poszukaj opinii na temat przedsiębiorstwa w internecie lub na forach branżowych. Jeśli Twój projekt jest niestandardowy i obawiasz się, czy wybrana firma będzie w stanie zrealizować go na najwyższym poziomie, dowiedz się, czy posiada doświadczenie w realizacji podobnych, wymagających inwestycji.
-
Odpowiedzialność
Firma odpowiedzialna społecznie, czyli jaka? Taka, która troszczy się zarówno o swoich pracowników, zapewniając im odpowiednie szkolenia BHP oraz niezbędny sprzęt, jak i środowisko naturalne, korzystając z wysokiej jakości materiałów, odpowiednio segregując odpady i realizując projekty przyczyniające się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery. Wybierając firmy, które dbają o swoich pracowników oraz aspekty ekologiczne, pokazujesz, że zależy Ci na najwyższych standardach. Pośrednio wpływasz więc na poprawę sytuacji w całej branży.