Gdzie sprawdzi się antresola?
Wbrew pozorom na antresolę można pozwolić sobie nawet w małym mieszkaniu, czy w kawalerce. Przy niewielkim metrażu, taki sposób zagospodarowania przestrzeni będzie nawet wskazany - o ile pozwala na to wysokość pomieszczeń. Jeśli półpiętro ma być w pełni funkcjonalne, ściany powinny mieć co najmniej 4 metry wysokości. Wtedy na każdą kondygnację przypada około 2 metry, co powinno wystarczyć użytkownikom o przeciętnym wzroście. Jeżeli antresola ma pełnić jedynie rolę schowka lub miniaturowej sypialni, można stworzyć ją nawet we wnętrzu, którego ściany sięgają na wysokość około 3 metrów. Minimum użytkowe dla półpiętra to 120 cm wysokości. Marząc o antresoli w swoim mieszkaniu, należy rozglądać się więc za ofertami lokali w kamienicach lub loftach, ponieważ tylko one stwarzają ku temu dogodne warunki. W idealnej sytuacji są natomiast osoby wybierające dopiero projekt budynku - mogą one nie tylko wybudować perfekcyjną antresolę, ale zapobiec także wystąpieniu związanych z jej obecnością niedogodności.
Jakie zalety ma antresola?
Najważniejszą zaletą antresoli jest stworzenie w mieszkaniu dodatkowego miejsca. Na półpiętrze można rozplanować nie tylko przestrzeń do przechowywania, ale nawet prywatną sypialnię czy gabinet. To świetne rozwiązanie w małych lokalach, gdzie dodatkowy metraż jest na wagę złota. Kawalerka z antresolą pozwoli pogodzić w ramach jednego pomieszczenia przestronny salon do przyjmowania gości i przytulną sypialnię, w której można liczyć na nieco bardziej intymną atmosferę. W większych mieszkaniach i budowanych dopiero domach antresola to przede wszystkim potencjał. Półpiętro pozwala bardzo efektownie zagospodarować całą dostępną przestrzeń, tworząc nowe punkty widokowe. Warto pamiętać, że antresola nie musi być jedynie dodatkowym pomieszczeniem. Bardzo ciekawy efekt daje stworzenie z jej pomocą otwartego korytarza, prowadzącego do dalszych pokoi na piętrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można cieszyć się pięknym, otwartym holem nawet w niedużym domu. Rezultat z pewnością wzbudzi zachwyt gości. Zaprojektowana w taki sposób przestrzeń stworzy także idealne warunki do rodzinnego życia, ułatwiając wszystkim wzajemny kontakt.
Wady antresoli oraz sposoby ich wyeliminowania
Podstawowy problem związany z antresolą sprowadza się do kwestii ogrzewania domu. Zgodnie z zasadami fizyki, ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry, a co za tym idzie ucieka z otwartego parteru prosto na półpiętro. W efekcie w salonie może być chłodno, a na antresoli zbyt ciepło. Problem tego typu da się rozwiązać, dbając o odpowiednie rozmieszczenie źródeł ciepła i dobre odizolowanie dachu. W takich warunkach najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe, które najpierw ogrzewa salon, a dopiero później przekazuje ciepłe powietrze wyżej.
Kolejna wada antresoli to problem wynikający z niekorzystnego rozchodzenia się dźwięków. Może okazać się na przykład, że telewizor umieszczony w salonie jest lepiej słyszalny na półpiętrze, niż w samym pokoju dziennym. Aby uniknąć takiego efektu, należy zadbać o montaż odpowiednich drzwi w pomieszczeniach na piętrze. Innym skutecznym sposobem będzie także otwarcie antresoli w takim miejscu, które nie będzie głośne - w tym celu musimy znać jednak wcześniej bardzo dokładnie plan umeblowania pomieszczeń na parterze.
Ostatni problem, jaki dotyczy mieszkań z antresolą to kwestia oświetlenia. Aby otwarte pomieszczenie w nocy było widne, należy zadbać o dobre rozmieszczenie lamp i odpowiednie natężenie światła. Ewentualnym rozwiązaniem jest także przyjęcie koncepcji mroku spowijającego obszar pod dachem i oświetlenie parteru od spodu, czyli lampami podłogowymi.