Z czego składa się tablica manipulacyjna
Z pewnością nie raz udało Ci się zauważyć, że zainteresowanie dziecka wzbudzają brzęczące kluczyki, kable leżące na podłodze bądź uchwyty szuflad. Z kolei dopiero co kupione, kolorowe zabawki szybko się nudzą lub w ogóle nie wpisują się w gusta malucha. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dziecko w pierwszych miesiącach i latach życia to odkrywca, który chce badać i poznawać otoczenie, tymczasem standardowe zabawki wpisują się często w utarte schematy i wszystkie są do siebie podobne. Tablice manipulacyjne umożliwiają natomiast zabawę specjalnie wykończonymi elementami, które są dla dzieci intrygujące i najczęściej niedostępne.
Jak dokładnie wygląda tablica sensoryczna? Jest to prosty panel w kształcie prostokąta lub kwadratu o rozmaitych wymiarach. Na platformie przymocowane są poszczególne elementy, a więc zasuwki, przyciski, klamerki, zatrzaski, guziczki, suwaki, lusterka, koła zębate, pokrętła, uchwyty czy klamki i wiele więcej – na rynku propozycji i modeli jest po prostu mnóstwo.
Budowa tablicy manipulacyjnej
Wysokojakościowe tablice manipulacyjne to takie, które zawierają elementy umożliwiające doskonalenie małej motoryki w różnych zakresach. Profesjonalnie i rozsądnie zaprojektowane zabawki zawierają też części dopasowane do wieku dziecka, dla którego są przeznaczone. Mowa tu o wielkości elementów i ich specyfice. Małe dziecko powinno mieć na początku możliwość zabawy niewielkimi czy kontrastowymi obiektami sensorycznymi oddziałującymi na dotyk i wzrok. A zatem panel zawierający haczyki czy zatrzaski, których obsługa wymaga większej dozy precyzji, sprawdzi się dla kilkulatka, ale nie dla kilkumiesięcznego maluszka. Ponadto tablica manipulacyjna powinna być zbudowana w sposób fachowy, tak aby wszelkie komponenty były starannie wykończone, bezpieczne i pozbawione niebezpiecznych elementów, trwale połączone i solidnie przymocowane do powierzchni panelu.
Funkcje tablicy manipulacyjnej – jakie korzyści daje dziecku?
Tablice manipulacyjne swoją popularność zawdzięczają mnogości aspektów, na które oddziałują. Zabawki te wpływają przede wszystkim na małą motorykę, ponieważ zachęcają do poruszania dłońmi i palcami, chwytania różnokształtnych elementów, przekładania, manipulowania i poruszania nimi. Jednocześnie stymulowane są dotyk, wzrok oraz słuch, co przekłada się na rozwój tych zmysłów. Wysiłek, jaki dziecko wkłada w analizowanie wyglądu i działania poszczególnych akcesoriów, sprawia, że wyjątkowo aktywny staje się jego mózg.
Maluch co chwilę odkrywa nowe powiązania i funkcje połączonych ze sobą zawieszek, tasiemek czy przycisków, co korzystnie oddziałuje na efektywność procesów zachodzących w umyśle dziecka. Tablica manipulacyjna wspiera więc naukę umiejętności takich jak logiczne myślenie, koncentracja, kreatywność, a w dodatku wspomaga wyobraźnię. Na sam koniec warto wspomnieć też o aktywności fizycznej, jaką podczas zabawy podejmuje dziecko. Manipulowanie wymaga ciągłego ruchu główką, obręczą barkową i ramionami, a to wzmacnia mięśnie i sprzyja doskonaleniu ogólnej koordynacji ruchowej. Jeśli chcesz kupić tablicę sensoryczną, zapraszamy na stronę https://woobiboo.com/.