Budowa komputera stacjonarnego – to łatwiejsze, niż może się wydawać!
Komputery są niezwykle skomplikowanymi maszynami. Czy jednak samodzielne ich składanie jest zadaniem niewykonalnym? Okazuje się, że wystarczy tylko odrobina wprawy i podstawowej wiedzy, by móc zabrać się za to zadanie.
Niektórzy porównują budowę PC do trochę bardziej zaawansowanych puzzli. Niemal za każdym razem schemat jest taki sam, a po kilku podejściach niektóre procesy wykonuje się wręcz automatycznie. Nie taki więc diabeł straszny, jak go malują!
Komputerowa lista zakupów – o tym musisz pamiętać!
Zanim zabierzesz się za montaż komputera osobistego, konieczne jest skompletowanie wszystkich elementów. Oto lista zakupów, która ułatwi ci skompletowanie zamówienia!
Kluczowe podzespoły – procesor i karta graficzna
Warto zacząć od tych najdroższych, lecz najważniejszych części każdego komputera. Jego sercem i mózgiem równocześnie są procesory, odpowiadające za przeprowadzanie wszystkich procesów i działań logicznych. Mocne CPU to sprawniejsze działanie urządzenia, a także większa wydajność przy wymagających programach i grach.
Do tych samych zadań przyda się również moduł GPU, którego trzonem jest karta graficzna. To dzięki niej możesz cieszyć się świetną jakością obrazu podczas grania czy projektowania grafiki. Posiada również bardziej przyziemne zadania – pozwala komputerowi wyświetlać obraz w odpowiedniej rozdzielczości np. podczas oglądania filmów czy przeglądania Internetu.
Obudowa – więcej niż tylko forma
Obudowa PC ma naprawdę spore znaczenie nie tylko dla wyglądu komputera, ale również do jego poprawnego działania. Odpowiedni rozmiar pozwoli na wygodne poukładanie wszystkich elementów we właściwych odstępach, a także zapewni bezpieczeństwo podczas pracy.
Oczywiście wybór obudowy to również istotny aspekt wizualny. Ładne „pudło”, wyposażone dodatkowo np. w taśmy LED, sprawi, że twoja maszyna będzie prezentować się naprawdę zjawiskowo!
Dodatkowe elementy niezbędne dla każdego komputera
Oczywiście procesor i karta graficzna to zdecydowanie za mało, by twój komputer mógł się uruchomić. Oto dodatkowa lista podstawowych części, które koniecznie musisz zakupić:
-
płyta główna
-
pamięć RAM
-
dysk twardy
-
zasilacz
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K -
system chłodzenia
-
karty rozszerzeń (np. karta sieciowa, karta dźwiękowa)
Akcesoria, które pomogą w złożeniu komputera
Skompletowanie całej listy potrzebnych komponentów to już prosta droga do sukcesu. By jednak cały proces zakończył się sukcesem, powinieneś również pomyśleć o narzędziach, które będą przydatne, a czasem wręcz konieczne do zamontowania podzespołów.
Podstawą są nożyczki oraz opaski zaciskowe, czyli popularne trytytki, dzięki którym będziesz w stanie opanować bałagan kabli, jaki w pierwszej chwili będzie panować w obudowie. Nieoceniony będzie również śrubokręt krzyżakowy oraz w niektórych przypadkach imbusy, z pomocą których zajmiesz się wszelkimi śrubkami.
Nie zapominaj również o macie antystatycznej. Będzie ona zabezpieczeniem przed ładunkami, które podczas montażu mogłyby uszkodzić podzespoły, a także o paście termoprzewodzącej, którą należy umieścić na procesorze w celu lepszego odprowadzania ciepła.