Na czym polega leasing samochodu?
Tego rodzaju forma finansowania obejmuje umowę pomiędzy firmą leasingową a leasingobiorcą, czyli jej klientem - w umowie tej zawarte zostają wszelkie warunki dotyczące zasad użytkowania pojazdu. Przez cały okres jej trwania, prawnym właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa, zaś leasingobiorca zostaje wyłącznie jego użytkownikiem. Automatycznie wiąże się to z tym, że to leasingodawca zajmuje się amortyzacją pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyną zaletą leasingu.
Dlaczego leasing samochodu jest opłacalny?
Przede wszystkim należy podkreślić, że leasing samochodu stanowi korzystniejszą alternatywę dla kredytu, ze względu na niższe koszty, uproszczone procedury i mniejszą ilość formalności. Jeżeli zaś chodzi o warunki finansowania, leasing jest pod tym względem wyjątkowo elastyczny - dzięki temu przedsiębiorca może dopasować zarówno wysokość wpłaty początkowej, jak i miesięcznych rat do własnych możliwości. Leasing stanowi również skuteczną metodę optymalizacji finansowej, umożliwiając obniżenie każdego miesiąca podstawy opodatkowania o kwotę raty. Kiedy okres umowy dobiegnie końca, leasingobiorca może wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji: zdecydować się na wykupienie pojazdu, wprowadzając go do ewidencji środków trwałych bądź wymienić pojazd na nowszy model.
Co wpływa na koszt leasingu samochodu?
Do podstawowych kosztów, jakie wiążą się z leasingiem pojazdu, zaliczają się opłata początkowa, kwota miesięcznych rat i ewentualnie wartość wykupu samochodu. Chociaż w porównaniu do zakupu auta za gotówkę leasing wypada drożej, to porównując go do kredytu, jest to znacznie bardziej opłacalna forma. Nie należy również zapominać, że na koszt leasingu samochodu wpływają dodatkowo inne czynniki, takie jak:
- okres trwania umowy
- początkowa wartość pojazdu
- koszt polisy komunikacyjnej
- koszty operacyjne po zawarciu umowy
- koszt rejestracji pojazdu
- zawarty w umowie limit kilometrów
- koszty eksploatacji przedmiotu leasingu
- poziom stóp procentowych.
W jaki sposób obliczyć koszt leasingu samochodu?
Ze względu na ilość składowych, jakie wywierają wpływ na całkowity koszt leasingu, przedsiębiorcy mogą wybrać rozwiązanie dopasowane do obecnej sytuacji firmy oraz jej możliwości finansowych. Warto jednak pamiętać, że z tego samego względu leasingodawcy są w stanie przedstawić kalkulacje jedynie wtedy, gdy poznają preferencje klienta w zakresie modelu pojazdu, okresu trwania umowy czy też wysokości opłaty początkowej. Obliczenie kosztu finansowania samochodu w ten sposób ułatwia również skorzystanie z kalkulatora leasingu, dostępnego między innymi na stronie https://vleasing.pl
Podsumowanie
Leasing zdecydowanie stanowi jedną z najkorzystniejszych form finansowania, dzięki której w wygodny i szybki sposób przedsiębiorcy mogą stać się właścicielami wybranego pojazdu. Chociaż wybór konkretnego modelu może nie należeć do najprostszych zadań ze względu na ich ograniczoną dostępność, zdecydowanie warto skorzystać z kalkulatora leasingu online, który połączony jest z bazą samochodów. Sposób ten pomocny jest nie tylko w kwestii określenia warunków finansowych, ale także wyboru modelu auta czy przejściu procedury wnioskowania.