Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Czy miękka woda oznacza brak osadów?

Czy miękka woda oznacza brak osadów?

Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że dzięki miękkiej wodzie wreszcie nie trzeba będzie męczyć się z kamiennym osadem. Wreszcie nie trzeba będzie usuwać tych męczących nalotów na kranie i w kabinie prysznicowej, potrzebnych będzie znacznie mniej detergentów i do tego będzie można wybrać nieco słabsze. To wszystko prawda!

Czasem jednak zdarza się, że właściciele zmiękczaczy wody oraz osoby korzystające z naturalnie miękkiej wody zastanawiają się skąd u nich niewielkie naloty na powierzchniach, skoro mają miękką wodę? Czy wynika to ze skażenia wody?

Twarda woda = kamień kotłowy

Twarda woda jest zjawiskiem, które występuje na terenie całej Polski. Przydarza się zarówno podczas korzystania z wody wodociągowej, jak i wody z własnego ujęcia. Głównym przejawem korzystania z twardej wody oraz powodem, dla którego nie chcemy, aby płynęła z kranu, jest kamień kotłowy. To osad, jaki powstaje po wytrąceniu z wody jonów wapnia i magnezu. Osad jest dość twardy, wapienny, kruchy, aczkolwiek bardzo dobrze przywiera do powierzchni. Ze względu na swoją strukturę dość szybko się gromadzi.

Kamień kotłowy nie jest pożądany w domach z wielu powodów. Przede wszystkim jego obecność w instalacjach jest w stanie zwiększyć zużycie energii o 20%. Ilość zużywanych środków czystości może się zwiększyć nawet o 60%. Ponadto to dość ciężkie i wymagające sprzątanie. Do tego gorszy stan skóry i włosów po kąpieli.

Zmiękczacze wody - sposób na twardą wodę

Sposobem na twardą wodę szczególnie skutecznym i docenianym przez użytkowników są centralne zmiękczacze wody. To urządzenia, które montuje się na początku instalacji, przy dopływie wody do budynku, za wodomierzem. Cała surowa woda wpływa do butli ze złożem. Wewnątrz znajduje się żywica jonowymienna. To medium, na którym dochodzi do wymiany jonów tworzących twardość wody na neutralne jony sodu. Po pewnym czasie użytkowania zmiękczacz wody wymaga regeneracji, dlatego tak ważne jest uzupełnianie soli regeneracyjnej w zbiorniku. Te urządzenia są w stanie zmiękczać wodę całkowicie, ale najczęściej umożliwiają opcję wyregulowania stopnia twardości wody wyjściowej.

Co się dzieje podczas zmiękczania wody?

Wymiana jonowa nie polega na usuwaniu substancji z wody, a jedynie na ich wymianie. Suma kationów w wodzie musi odpowiadać sumie anionów. Stechiometrycznie na każdy jon wapnia, który jest dwuwartościowy przypadają dwa jony sodu w procesie zmiękczania. Oznacza to, że 40 mg wapnia lub 23 mg magnezu odpowiada 46 mg sodu. Uwzględniając jednostki twardości wody na 100 mg CaCO3 (10 stopni francuskich lub 5,6 stopni niemieckich) przypada 46 mg sodu.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Należy jednak pamiętać, że jon węglanowy pozostaje dalej w wodzie. Po procesie zmiękczania bilans soli pozostaje bardzo podobny lub w niewielki sposób wzrasta. Niewielka część może jeszcze przejść w wolny dwutlenek węgla.

Węglany czy wodorowęglany wapnia i magnezu nie są jedynymi składnikami w wodzie. Obecne są tu również aniony siarczanowe, azotanowe. Z kationów może być obecny potas i sód. W wodzie mogą występować w niewielkich ilościach inne sole, krzemionka, oraz substancje organiczne np kwasy humusowe. Wszystkie te składniki określa się parametrem suchej pozostałości. Jest to bardzo prosta metoda polegająca na odparowaniu określonej ilości wody i zważeniu osadu, który pozostał. Po zastosowaniu zmiękczacza wody wartość suchej pozostałości nie ulega dużym zmianą.

Dlaczego mimo tego warto stosować zmiękczacz wody?

Przez usunięcie jonów wapnia i magnezu usuwa się z wody składniki odpowiedzialne za trudno rozpuszczalne osady. Pozostają tylko sole łatwo rozpuszczalne. Oznacza to, że w miejscach gdzie woda nie jest odparowywana nie pozostaną osady - są dobrze rozpuszczalne. W przypadku wody o wysokiej zawartości soli mogą pozostać niewielki naloty, ponieważ wraz ze wzrostem stężenie substancji rozpuszczonej w wodzie rośnie tendencje jej do wytrącania się.

W miejscach gdzie woda osiada i w powolny sposób odparowuje mogą pozostawać naloty. Jednak nie jest to osad kojarzony z twardej wody. Czyli taki, który wymaga użycia środków czyszczących lub siły do usunięcia. Pozostałości po odparowaniu zmiękczonej wody można łatwo usunąć (o ile nie zostawiliśmy ich na kilkanaście dni). Zazwyczaj wystarczy sucha lub wilgotna ściereczka.

Takich osadów nie należy się obawiać, nie powodują tak dużych problemów jak kamień w wodzie. Są łatwe do usuwania, nawet z zastosowaniem delikatnych środków. Nie wymagają szorowania, nie są uporczywe, nie widać ich aż tak mocno.

Miękka woda to cała lista zalet

Nawet jeśli mimo stosowania miękkiej wody, osady pozostają, to i tak warto postawić na miękką wodę w domu. Lista powodów jest dość długa. Oto kilka najważniejszych:

  • Doskonały stan instalacji, brak możliwości powstania awarii z powodu kamiennych osadów
  • Idealna ochrona kotła grzewczego
  • Miękkie, przyjemne w dotyku pranie o pierwotnym kolorze
  • Wypielęgnowana skóra i włosy po kąpieli
  • Doskonały stan AGD - pralki, zmywarki, żelazka
  • Idealna jakość dań i napojów gorących
  • Łatwe sprzątanie
  • Mniejsze zużycie detergentów
  • Większe oszczędności na rachunkach za energię i środkach czystości

Miękka woda doskonale rozpuszcza w sobie wszelkie środki (detergenty, kosmetyki), dzięki czemu pozwala im na dokładne i skuteczne działanie, nawet przy użyciu już niewielkich ilości. Po powyższej liście widać też, że miękka woda sprawdza się w wielu dziedzinach codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Na użytkowanie miękkiej wody decyduje się coraz więcej rodzin!

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Jaki zmiękczacz wody wybrać do swojego domu? Najważniejsze, to aby znać zużycie wody, dokładną twardość wody, ilość miejsc poboru wody oraz ilość lokatorów. Na tej podstawie najłatwiej będzie dobrać najlepszy sprzęt. Oprócz tego warto dowiedzieć się o dodatkowe funkcje w zmiękczaczach wody i pomyśleć, na czym by nam zależało. Czy może zmiękczacz wody można by kontrolować poprzez WiFi? A może chcemy urządzenie z systemem pozwalającym poczynić oszczędności podczas eksploatacji?

Kompaktowe zmiękczacze wody

Kompaktowe zmiękczacze wody są tymi najchętniej wybieranymi podczas budowy domu. Wszystkie komponenty są umieszczone wewnątrz, dzięki czemu całość zajmuje naprawdę mało miejsca, wygląda estetyczniej i jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Wśród kompaktowych zmiękczaczy wody są różne modele do wyboru. Są dostępne nawet w pojemnościach 35 litrów złoża. To, na co się zdecydujemy jest zależne od naszych preferencji i oczekiwań. Bardzo ekonomicznym i niezwykle prostym w montażu modelem jest Ecoperla Toro 24, dostępny również z większą ilością złoża w wersji Ecoperla Toro 35. Solidną propozycją będą zmiękczacze wody Ecoperla Softcab 25 i Ecoperla Vita 25. Dodatkowo Ecoperla Slimline 24 to model wzbogacony o wiele ciekawych, dodatkowych funkcji.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody

Dwuczęściowe zmiękczacze wody są dedykowane gospodarstwom domowym o nieco większym zużyciu wody lub wyższym stopniu twardości. Doskonale sprawdzają się w dużych gospodarstwach domowych, domach bliźniakach i domach wielorodzinnych. Wśród produktów z tego segmentu, na który warto zwrócić uwagę, jest zmiękczacz wody Ecoperla Softower M. Seria jest dostępna w trzech rozmiarach do wyboru. Ogromną zaletą są wysokiej jakości komponenty, w tym głowica sterująca od Clack oraz monosferyczna żywica jonowymienna. Ecoperla Softower posiada ustawienia Ecoperla Smart System, które są dobierane indywidualnie do każdego przypadku. Dzięki nim na regenerację pobierane są minimalne potrzebne ilości wody oraz soli.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Na rynku jest jeszcze jedna bardzo ciekawa propozycja w postaci hybrydowego urządzenia 2 w 1. To kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Dzięki takiemu urządzeniu możemy pozyskać nie tylko miękką wodę, ale też wodę pozbawioną chloru, jego pochodnych, wszelkich substancji mogących pogarszać właściwości wody. Taka woda jest idealna do picia prosto z kranu. Propozycją takiego urządzenia jest Ecoperla Hero z 40 litrami złoża. Pierwszą warstwę stanowi 10 litrów węgla aktywnego impregnowanego srebrem. Usuwa z wody substancje toksyczne, poprawia jej smak, zapach i barwę. Ponadto ochrania żywicę jonowymienną przed zabrudzeniem. Impregnacja srebrem to dodatkowa ochrona oraz pewność najwyższej higieny. Następnie w butli znajduje się 30 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej.

Osady mimo miękkiej wody to nie problem

Choć może się zdarzyć, że mimo zastosowania procesu zmiękczania wody pojawią się osady, nie należy się ich obawiać. Są łatwe do usunięcia, wynikają z obecności innych substancji w wodzie. Nie oznaczają, że zmiękczacz wody nie działa prawidłowo. Przez ten cały czas urządzenie przynosi nam wiele korzyści.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy