Konopia lecznicza – czym jest i kto może stosować?
Marihuana do celów leczniczych jest w Polsce legalna. Susz konopny kupuje się w aptekach i pochodzi on ze zweryfikowanych upraw, które są kontrolowane. Taki susz cechuje się stałą i powtarzalną zawartość THC i CBD, poza tym pozbawiony jest groźnych domieszek, które mogłyby negatywnie odbić się na zdrowiu pacjenta. Cały proces obróbki marihuany również jest ściśle kontrolowany, dzięki czemu pacjent posiadający receptę nie musi martwić się o jakość produktu, który kupuje i jego działanie.
Leczniczą marihuanę przepisuje się pacjentom, których dotychczasowe leczenie okazało się niesatysfakcjonujące z jakiegoś powodu. Mowa o niedostatecznie skutecznych efektach terapii, czy też o generowaniu dokuczliwych skutków ubocznych, które wpływają na codzienne funkcjonowanie. Lista schorzeń i dolegliwości, w przypadku których lecznicza marihuana znajduje zastosowanie, jest bardzo długa. Ostatecznie to jednak lekarz podejmuje decyzję o tym, czy pacjent kwalifikuje się do terapii konopnej, czy też z jakiegoś powodu się do niej nie kwalifikuje.
Kto wystawia receptę na medyczną marihuanę?
Medyczna marihuana w aptekach jest wydawana wyłącznie na receptę, ale do wystawienia recepty na medyczną marihuanę nie są upoważnieni wszyscy pracownicy ochrony zdrowia. Recepta na leczniczą marihuanę może wystawić lekarz mający uprawnienia do wypisywania recept RPW, jednak wyjątkiem jest tu lekarz weterynarii. Nie każdy wie, ale konopia lecznicza może być wystawiona pacjentowi online – przykładem strony, gdzie recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona w taki sposób jest Centrum Marihuany. Nie jest bez znaczenia, kto wystawia receptę na medyczną marihuanę – warto postawić na lekarza, który specjalizuje się w terapii konopnej i na bieżąco śledzi doniesienia naukowe z tej dziedziny.
Aby otrzymać receptę na leczniczą marihuanę, należy wcześniej przejść proces kwalifikacji do leczenia konopnego. Lekarz musi poznać historię medyczną danej osoby, dotychczasowe jej leczenie oraz efektywność tego leczenia, poza tym specjalista musi zaznajomić się z innymi informacjami medycznymi, które mogą mieć w tym przypadku znaczenie. Ważne jest też sprawdzenie ewentualnych przeciwwskazań do leczenia marihuaną w danym przypadku. Jeśli w opinii lekarza pacjent kwalifikuje się do leczenia konopią leczniczą, będzie mógł otrzymać receptę.
Medyczna marihuana w aptekach – co trzeba wiedzieć o jej zakupie?
Jeśli pacjentowi zostanie wystawiona recepta na medyczną marihuanę, może on bez obaw zgłosić się do apteki, która zajmuje się sprzedażą leczniczej marihuany. Nie zawsze niestety susz konopny jest na stanie, dlatego warto podzwonić po najbliższych punktach, orientując się, gdzie można kupić susz konopny od ręki. Trzeba też przygotować się na cenę leczniczej marihuany, a ta nie należy do najniższych. Przy większych dawkach zapisanych przez lekarza koszty terapii mogą być dość znaczące.
Jeśli chodzi o sam sposób realizacji recepty na leczniczą marihuanę, nie różni się on od realizacji innych recept, które wystawiane są pacjentom. Pacjent powinien farmaceucie podać czterocyfrowy kod e-recepty, a następnie dokonać uwierzytelnienia, podając swój numer PESEL. Inną opcją jest okazanie farmaceucie kodu kreskowego e-recepty – wówczas nie jest już konieczne podawanie numeru PESEL.