Jak działają magnesy?
Wytwarzane wokół magnesu pole magnetyczne to siły, które oddziałują na poruszające się ładunki elektryczne. W ten sposób zyskujemy urządzenie, które pomaga nam m.in. przenosić przedmioty bądź unieruchamiać je w danym miejscu. Gdy magnesy oddziałują ze sobą, to oznacza to, że bieguny jednoimienne odpychają się, a różnoimienne przyciągają.
Warto jednak podkreślić, że nawet najsilniejszy magnes nie będzie w stanie przyciągnąć niektórych metali. Powinniśmy szukać więc metali ferromagnetycznych. Przykładem będzie m.in. kobalt, dysproz, gadolin, nikiel, stop żelaza oraz niklu. A czy kształt magnesu ma znaczenie? Tak naprawdę może być on niemal dowolny, dlatego też wyróżniamy między innymi warianty pierścieniowe, walcowe czy płaskie.
Popularne rodzaje magnesów
Wyróżniamy dwa popularne rodzaje magnesów, z których korzystamy na co dzień. W ostatnich latach największą popularnością cieszy się magnes neodymowy. Wyróżnia go bardzo silne pole magnetyczne, co skutkuje dużą siłą przyciągania. Są to tak zwane magnesy przemysłowe, jednak korzystają z nich także osoby prywatne. Z czego się składają? To mieszanka między innymi z neodymu, żelaza oraz boru. Dopuszczalne są także inne dodatki, których zadaniem będzie poprawa trwałości takiego magnesu (zmniejszenia jego kruchości) oraz podniesienia odporności na wysoką temperaturę.
Kolejnym przykładem są magnesy ferrytowe. Te produkowane są z ferrytu baru lub ferrytu strontu. Większość z nas doskonale wie, jak wyglądają. Charakterystyczny bywa ich czarny kolor. Siła przyciągania nie jest duża, ale w wielu przypadkach zupełnie wystarczająca, aby znaleźć dla nich odpowiednie zastosowanie.
Czy wiesz, gdzie wykorzystuje się działanie magnesów?
Magnesów używamy praktycznie codziennie. Znajdziemy je w naszych domach, ale także w miejscach pracy. To, jakie będą mieć zastosowanie, zależy w dużej mierze od siły ich działania. W ten sposób wykorzystuje się je w urządzeniach elektronicznych, ale również na halach produkcyjnych, wysypiskach śmieci czy również złomowiskach samochodowych. Są w stanie przenosić naprawdę ciężkie przedmioty (mowa o magnesach neodymowych).
Warto wspomnieć jeszcze o dosyć ciekawym hobby, jakim jest łowienie w zbiornikach wodnych czy przeczesywanie plaż z wykorzystaniem magnesów. W ten sposób można odnaleźć naprawdę ciekawe przedmioty, a niektóre z nich okazują się nawet cenne! Pamiętajmy jednak o tym, aby podczas realizowania naszego hobby przestrzegać prawa i nie wchodzić na prywatne posesje. Warto także zaznajomić się z prawem dotyczącym postępowania z wyłowionymi artefaktami cennymi historycznie.
Interesujące narzędzia magnetyczne
Magnesy na co dzień sprawdzają się również w wielu innych miejscach i sytuacjach. Jednym z ich przykładowych zastosowań są zasłony drzwiowe z magnetyczną siatką, które chronią przed owadami latem, a jednocześnie przepuszczają świeże powietrze z zewnątrz. Ich inteligentne zamknięcie na magnes pozwala mieć pewność, że siatka pozostanie odpowiednio zamocowana i nie rozepnie się szybko pod wpływem mocniejszego wiatru.
Interesujące narzędzia, które oparte są na magnesach można znaleźć również w kuchni. Magnetyczne uchwyty na słoiki umożliwiają nie tylko organizację tych drobnych elementów, ale także zaoszczędzenie cennego miejsca. Ponadto przydatny może okazać się również magnetyczny otwieracz do piwa, który można przywiesić na lodówce. Często występuje on w ciekawych wzorach i kolorach, stając się nie tylko użytkowym narzędziem, ale także ciekawą ozdobą. Ponadto ciekawym elementem wystroju, który swoje działanie zawdzięcza magnesom jest magnetyczny uchwyt do noża. Magnetyczny stojak na noże ułatwia przeglądanie i sięganie po wszystkie niezbędne noże podczas gotowania.
Gdzie jeszcze możesz spotkać magnesy?
Zastanawiasz się, czy gadżety, których działanie oparte jest o magnesy odnajdą zastosowanie w Twoim domu również poza kuchnią? Oczywiście, że tak! Jeżeli jesteś miłośnikiem książek możesz wybrać magnetyczną zakładkę do książki. Przydatny może okazać się także magnetyczny uchwyt do telefonu komórkowego. Najczęściej używany jest w samochodach, gdzie ułatwia korzystnie z GPS czy Map Google, jednak może on również być doskonałym miejscem na odłożenie Twojego telefonu w domu, tak, aby go nie zgubić.
Gdzie jeszcze można odnaleźć narzędzia magnetyczne? Ciekawym pomysłem wykorzystania magnesów w codziennym życiu jest magnetyczny uchwyt narzędziowy. Umożliwia on utrzymanie porządku wśród wierteł, gwoździ, śrub czy kluczy w Twoim warsztacie. Ponadto warto zwrócić uwagę na oświetlenie rowerowe oparte o magnesy. Co ważne, można je błyskawicznie założyć i zdjąć, a ponadto można umieścić je w dowolnym miejscu na rowerze.
Chcesz dowiedzieć się więcej o magnesach i poznać lepiej ich rodzaje oraz właściwości? Już teraz odwiedź naszą stronę Magnepol.