Między innymi sprawdzamy, ile energii elektrycznej dotychczas zużywało Ethereum oraz o ile spadło zużycie po przejściu na Proof of Stake. Poza tym, próbujemy odpowiedzieć na pytanie jaki taka zmiana może mieć wpływ na wycenę ETH (Ethereum kurs).
Ethereum przeszło na Proof of Stake
Ethereum razem z Bitcoinem to najpopularniejsze sieci blockchainowe wśród kryptowalut. Obie sieci jeszcze do niedawna wykorzystywały energochłonny algorytm konsensusu Proof of Work. Natomiast od września 2022 roku Ethereum działa w oparciu o energooszczędny mechanizm Proof of Stake.
Zmiana ta była jedną z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych w ramach aktualizacji Ethereum 2.0. Przejście na PoS poza rozwiązaniem problemu z nadmiernym zużyciem energii miało również na celu poprawienie wydajności i skalowalności sieci.
Ile energii elektrycznej zużywało Ethereum?
Według niektórych szacunków, zużycie energii przez sieć Ethereum w szczytowym momencie wynosiło około 90 TWh (terawatogodzin) rocznie. Co ciekawe jest to tylko trochę mniej od Bitcoina, który według szacunków zużywa ponad około 129 TWh rocznie (dane z ccaf.io). Takie liczby na pierwszy rzut oka wiele nie mówią dlatego warto nadmienić, że jest to zużycie porównywalne z rocznym zapotrzebowaniem na energię jakie mają średniej wielkości kraje europejskie. Na przykład Szwecja lub Norwegia zużywają po około 130 TWh. Dla porównania Polska ma potrzeby energetyczne na poziomie około 158 TWh.
Jaki wpływ na zużycie energii elektrycznej ma przejście na Proof of Stake?
Po przejściu na Proof of Stake, praktycznie z dnia na dzień ilość energii elektrycznej potrzebnej do utrzymania infrastruktury Ethereum spadła o około 99 procent. W Internecie można znaleźć szacunki mówiące, że w rezultacie emisja dwutlenku węgla spadła z ponad 11 milionów ton rocznie do niecałych 870 ton. Podobno ta wielkość jest odpowiednikiem życia CO2 przez około 100 przeciętnych amerykańskich gospodarstw domowych.
Ciekawostką jest fakt, że sam Vitalik Buterin, założyciel Ethereum, podzielił się informacją na platformie Twitter, że wprowadzenie mechanizmu Proof of Stake spowodowało obniżenie światowego zapotrzebowania na energię elektryczną o 0,2%. Te liczby są naprawdę imponujące i ukazują, jak znaczący wpływ na światowe zużycie energii mają kryptowaluty.
Czy ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez Ethereum może mieć jakiś wpływ na kurs ETH?
Ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez Ethereum nie ma jednoznacznego wpływu na Ethereum kurs. Jednak może przełożyć się na budowanie pozytywnego wizerunku kryptowaluty Ethereum oraz przyczynić się do zachęcenia do inwestowania wśród inwestorów, którzy pozytywnym okiem patrzą na „zielone kryptowaluty”. Zatem w długoterminowej perspektywie może być tak, że mniej energochłonne projekty takie jak ETH mogą zyskiwać na znaczeniu.
Oczywiście trzeba pamiętać, że na kurs Ethereum oraz na wycenę innych kryptowalut wpływa wiele różnych czynników, a energochłonność jest tylko jednym z wielu elementów, który może wpływać na zachowania inwestorów.
Kilka słów podsumowania
Dla jednych dbanie o ekologię i liczenie śladu węglowego to zagadnienie jakie w przypadku kryptowalut jest poruszane zbyt często. Inni uważają, że jest to aspekt, który często jest pomijany lub bagatelizowany. Wydaje się jednak, że widać pewne istotne pozytywne zmiany w tym zakresie. Czego najlepszym przykładem jest opisane powyżej wprowadzenie Proof of Stake w Ethereum oraz pojawienie się coraz większej ilości „zielonych kryptowalut”. Taki trend daje nadzieję na to, że w przyszłości również inne kryptowaluty, które obecnie działają w oparciu o Proof of Work zdecydują się podążać tą drogą co Ethereum i ograniczą swój negatywny wpływ na środowisko.