Jaka jest najlepsza karma dla psa? Taka, która zawiera niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach – musi ona spełniać dzienne zapotrzebowanie psa na białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i substancje mineralne. Żeby dowiedzieć się, czy dany produkt będzie odpowiednim wyborem, musimy starannie przeanalizować jego skład. W tym artykule podpowiemy ci, na co zwracać uwagę!
Skład karmy – co jest istotne?
Powinniśmy pamiętać, że składniki są wymienione w kolejności zgodnej z ilością tego składnika w produkcie – jako pierwsze podawane są te elementy, których jest najwięcej. Oprócz listy składników, obecna jest na etykiecie analiza chemiczna produktu, czyli zestawienie podstawowych substancji odżywczych podawane w procentach. Porównanie tych wartości pozwoli nam na określenie rzeczywistej jakości karmy i zweryfikowanie zapewnień producenta.
Ponadto skład powinien być przejrzysty i precyzyjny, niestety jednak producenci bardzo często stosują uogólnienia. Mają one zamaskować użyte w karmie składniki, które nie cieszą się pozytywną opinią i niekoniecznie świadczą o jej wysokiej jakości. Najczęściej stosowanym wyrażeniem jest „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” – najprawdopodobniej do wytworzenia takiej karmy użyto niewielkiej ilości mięsa i produktów, które są odpadami po produkcji żywności dla ludzi, m.in. krew, skóry i łożyska.
Warto też pamiętać, że określanie karmy jako luksusowej i dopisywanie do jej nazwy „premium” jest tylko działaniem marketingowym producenta. Nie ma bowiem żadnych wytycznych, co do stosowania tego typu określeń. Aby stwierdzić, czy dana karma jest naprawdę wysokiej jakości, musimy zagłębić się w jej skład.
Co powinna zawierać dobra karma dla psa?
Najlepsza karma dla psa zawiera jak najwięcej świeżego mięsa; oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe; warzywa, owoce i zioła będące źródłem witamin i składników mineralnych. Powinna zawierać naturalne konserwanty, barwniki i aromaty – niekorzystne dla psiego zdrowia jest stosowanie ich sztucznych zamienników. Ważne jest także dopasowanie karmy do indywidualnych potrzeb pupila. Powinniśmy uwzględnić przede wszystkim jego aktywność, wiek i stan zdrowia, np. alergie pokarmowe – musimy wówczas, podczas poszukiwań odpowiedniego pokarmu, kierować się brakiem alergenów w jego składzie.
Wybór odpowiedniej diety dla naszego psa z pozoru wydaje się łatwy, jednak może on sprawiać trudności, szczególnie początkującym opiekunom psów – wymaga to bowiem znajomości podstaw psiej dietetyki. W takiej sytuacji warto zobaczyć, jakie są polecane karmy dla psów i porównać ich skład oraz właściwości. Pomoże nam w tym ranking karm dla psów, stworzony przez specjalistów, w którym zestawione zostały najlepsze propozycje. Ułatwi nam on podjęcie decyzji co do wyboru pożywienia dla naszego przyjaciela.