Dlaczego warto olejować włosy?
Olejowanie jest łatwym w wykonaniu i efektywnym zabiegiem umożliwiającym poprawę wyglądu i kondycji włosów. Zabieg można przeprowadzić samodzielnie w domu, bez pomocy drugiej osoby, a tym bardziej ingerencji profesjonalnego stylisty czy fryzjera. Jakie są korzyści z regularnego olejowania włosów? Należą do nich:
- odżywienie i nawilżenie kosmyków,
- wygładzenie pasm,
- wzmocnienie struktury łodyg,
- nadanie włosom sprężystości i połysku,
- ochrona przeciwsłoneczna,
- zwiększenie odporności kosmyków na uszkodzenia mechaniczne,
- nawilżenie suchej skóry głowy,
- regulowanie wydzielania sebum,
- stymulowanie porostu włosów,
- przedłużenie czasu utrzymywania się koloru na farbowanych włosach.
Zaleca się olejowanie włosów normalnych z częstotliwością od 2 do 4 razy w miesiącu. W przypadku, gdy Twoje kosmyki są suche, zniszczone i/lub napuszone, możesz poddawać je zabiegom rewitalizującym nawet co 3-4 dni.
Czym olejować włosy?
Zanim zabierzesz się do olejowania, wybierz odpowiedni dla swoich włosów preparat. Na początku musisz zdefiniować ich porowatość. Zmocz swoje pasma i obserwuj ich reakcję.
Włosy niskoporowate są gładkie w dotyku i nie zatrzymują w sobie wody. Patrząc na nie zauważysz, że krople osiadają na powierzchni kosmyków lub spływają niemal natychmiast po zmoczeniu. Takie włosy schną najszybciej ze wszystkich, ponieważ po myciu są jedynie lekko wilgotne. Do olejowania włosów niskoporowatych najlepiej nadaje się olej kokosowy, masło palmowe, masło z pestek mango, masło kakaowe lub masło shea.
Włosy wysokoporowate są przeciwieństwem tych niskoporowatych. Bardzo mocno wchłaniają wodę, a ich struktura jest zdecydowanie bardziej szorstka, co wynika z rozchylenia łusek na łodygach. Aby przeprowadzić skuteczne olejowanie na takich włosach, zastosuj olej konopny, olej z dzikiej róży, olej słonecznikowy, olej lniany lub olej z pestek winogron.
Stanem przejściowym są włosy średnioporowate, które umiarkowanie pochłaniają one wilgoć i schną w średnim tempie. Do ich olejowania nadaje się olej makadamia, olej sezamowy, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy oraz oliwa z oliwek.
Po wybraniu odpowiedniego preparatu możesz przystąpić do wykonania zabiegu. Zdecyduj się na jedną z dwóch dostępnych metod olejowania włosów – na mokro lub na sucho.
Jak olejować włosy w domu?
Olejowanie włosów najlepiej jest przeprowadzić tuż przed snem. Dzięki temu dobroczynny preparat może oddziaływać na kosmyki nieprzerwanie przez kilka godzin. Kolejną cenną poradą jest wykonywanie zabiegów na włosach, które nie są zupełnie świeże, a raczej nadają się już do umycia. Dzięki temu oszczędzisz czas i zapobiegniesz ewentualnemu przesuszeniu skóry głowy, które mogłoby się pojawić przy zbyt częstym narażaniu jej na kontakt z szamponem i innymi kosmetykami tego typu.
Olejowanie na mokro
- Namocz włosy w misce z ciepłą wodą z dodatkiem wybranego oleju.
- Pozostaw kosmyki w roztworze przez 2-3 minuty.
- Odsącz nadmiar płynu.
- Owiń włosy folią (np. cienką reklamówką), a następnie ręcznikiem.
- Pozostaw kosmyki w powstałym turbanie na co najmniej 1-2 godziny.
Olejowanie na sucho
- Wetrzyj wybrany olej w suche włosy.
- Owiń włosy folią (np. cienką reklamówką), a następnie ręcznikiem.
- Pozostaw kosmyki w powstałym turbanie na co najmniej 1-2 godziny.
Możesz też zastosować metodę pośrednią. W tym celu zwilż pasma włosów, używając do tego np. zraszacza do kwiatów, a następnie wykonaj kroki olejowania na sucho.
Dobrym sposobem na łatwiejsze zawinięcie włosów w „turban” jest uprzednie zaplecenie ich w warkocz lub zebranie w koczek. Jeżeli ręcznik jest dla Ciebie zbyt duży lub ciężki, możesz skorzystać z bawełnianego czepka bądź nawet t-shirtu. Zapamiętaj! Odpowiednia pielęgnacja włosów nie może opierać się wyłącznie na wykonywaniu zabiegów zewnętrznych. Równie ważne jest dbanie o kondycję skóry i jej przydatków od wewnątrz, poprzez stosowanie prawidłowej diety i optymalnej suplementacji. Suplementy diety Vitapil pomogą Ci dostarczyć do organizmu niezbędnych substancji odżywczych, takich jak cynk, biotyna, krzem, miedź oraz mangan.