Jak często czyścić elewację budynku?
Elewacje budynków przeprowadzane powinni być przede wszystkim wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Trudno jest tu mówić o konkretnych okresach, w jakich powinno być realizowane mycie elewacji. Niemniej często mówi się, iż dobrze jest, kiedy elewacja budynku będzie czyszczona przynajmniej raz w roku. Przykładowo wiosną każdego roku. Wszystko jednak zależy od konkretnego stanu elewacji oraz od rodzaju zabrudzeń.
Mycie elewacji pod ciśnieniem
Jednym z prostych sposobów na czyszczenie elewacji jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Co ważne, myjkę ciśnieniową zastosować można przy różnych typach elewacji. Mowa tu m.in. o tynkach mineralnych, silikatowych, akrylowych. Sprawdzi się także przy czyszczeniu cegły oraz kostki brukowej. Zaletą myjki ciśnieniowej jest także fakt, iż pozwala ona na skuteczne rozpylenie różnego rodzaju preparatów służących do czyszczenia elewacji z różnego rodzaju zabrudzeń. Ważne także, aby prace te wykonane były prawidłowo. Mycie odbywać powinno się od góry do dołu. Dzięki temu zabrudzenia nie będą spływać na fragmenty elewacji, które już wcześniej zostały oczyszczone. W przypadku czyszczenia wysokich budynków konieczne może okazać się zastosowanie specjalnego sprzętu do prac wysokościowych. Skorzystać wówczas trzeba z usług firmy oferującej alpinizm przemysłowy. Myjka ciśnieniowa najlepiej sprawdzi się przy czyszczeniu elewacji z niewielkich zabrudzeń.
Czyszczenie z glonów i porostów
Czyszczenie elewacji może być bardziej skomplikowane w przypadku zielonych nalotów. Mowa tu choćby o glonach czy porostach. Aby poradzić sobie z tym problemem konieczne będzie zastosowanie specjalnych preparatów i środków do mycia elewacji. Pierwszy etap oczyszczenia elewacji z zielonych nalotów to oczyszczenie ścian pod ciśnieniem. Kolejny krok to zastosowanie preparatów, które skutecznie usuwają naloty wywołane glonami, porostami czy mchem. Samo oczyszczenie to jednak nie wszystko. Ściana musi być odpowiednio zabezpieczona. W związku z tym o usunięciu zielonych nalotów warto zastosować środki grzybobójcze. Te skutecznie zabezpieczą ścianę przed osiadaniem zanieczyszczeń biologicznych. Czasem konieczne może być ponowne pomalowanie ściany.
Usuwanie graffiti
Bardzo często mycie elewacji konieczne jest z powodu zabrudzenia ścian przez graffiti. Nie jest to łatwe, ponieważ tego typu farby bardzo silnie przylegają do ścian. W pierwszej kolejności można spróbować usunąć zanieczyszczenie za pomocą myjki ciśnieniowej. Niestety najczęściej bywa to mało skuteczne. Dużo skuteczniejszym sposobem jest tzw. czyszczenie mechaniczne. Pamiętać jednak trzeba, że sposób ten nie powinien być wykorzystywany w przypadku delikatnych tynków. Czyszczenie mechaniczne jest bowiem dość inwazyjne. Najlepiej sprawdzi się w przypadku czyszczenia cegły, betonu oraz kamienia. Graffiti często usuwa się także za pomocą sodowania, czyli sprężonego powietrza i sody. Jest to metoda mniej inwazyjna w porównaniu z czyszczeniem mechanicznym.
Proces oczyszczania ścian nie jest łatwy. Uważać trzeba, aby przy tym nie uszkodzić elewacji. Dlatego w większości przypadków lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy w tym zakresie. Dzięki temu można mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone skutecznie i bezpiecznie.