Stopy procentowe - o co tu chodzi?
Wszystko kręci się wokół pożyczek. Narodowy Bank Polski pożycza pieniądze innym bankom. Żeby było to dla niego korzystne, ustala też procent od tej pożyczki. Raz jest on wyższy, raz niższy. Ma to niemal bezpośrednie przełożenie na to, na jakich warunkach inne banki udzielają nam swoich pożyczek.
Wysokość stóp procentowych ustala Rada Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe zależą w dużej mierze od ekonomistów. Dbają oni o stabilność polskiej waluty. Regulowanie stóp pozwala np. na wyhamowanie inflacji. To wszystko dzieje się w trosce o dobro zarówno obywatela, jak też krajowej gospodarki. Brak właściwej kontroli nad stopami procentowymi mógłby przynieść bardzo negatywne skutki.
Wysokość stóp procentowych - od kogo zależy
Jak już wspomnieliśmy, na comiesięcznych posiedzeniach ustalana jest wysokość stóp procentowych. Odpowiadają za to zrzeszeni w radzie ekonomiści. Są oni powoływani przez prezydenta, sejm i senat. Kadencja członków rady trwa 6 lat.
Podczas ustalania wysokości stóp procentowych specjaliści muszą wziąć pod uwagę szereg czynników społecznych, politycznych i ekonomicznych. Nie da się ukryć, że zarówno obecne wydarzenia w kraju i za granicą mają duży wpływ na losy polskiej waluty. To właśnie od członków RPP w dużej mierze zależy, czy uda się stawić czoło inflacji.
Co się dzieje, gdy stopy procentowe wzrastają
Warto pamiętać, że w czasie posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej ustala się wysokość nie jednej, lecz kilku stóp procentowych. Wyróżniamy pięć rodzajów stóp procentowych. Są to: stopa lombardowa, stopa depozytowa, stopa dyskontowa, stopa redyskontowa oraz stopa referencyjna. Przeciętnego konsumenta najbardziej interesuje ta ostatnia. Jej wysokość przekłada się bezpośrednio na oprocentowanie pożyczek. Im wyższa stopa referencyjna, tym wyższy koszt udzielanego przez bank kredytu.
Osoby posiadające kredyt na mieszkanie często identyfikują wzrost stóp procentowych ze wzrostem rat kredytów hipotecznych. Nie do końca tak jest. Ważnym parametrem jest tutaj stawka WIBOR. Ma ona odniesienie do stawki, po jakiej polskie banki pożyczają sobie pieniądze. Rosnące stopy procentowe mają wpływ na WIBOR. Z kolei na oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się marża i wspomniana stawka. Ogólnie rzecz biorąc, wzrost wartości stóp referencyjnych w większym lub mniejszym stopniu przekłada się zazwyczaj na wysokość rat kredytu hipotecznego.
W dobie dużej inflacji stopy procentowe podnoszą się. Jest to odczuwalne dla osób, które posiadają kredyty o zmiennym oprocentowaniu. Jest to także czas rosnących cen. Mimo tego osoby, które posiadają oszczędności, mogą rozglądać się m.in. za lepszym oprocentowaniem lokat. To dobry moment na pomnażanie posiadanego kapitału.
Jak dbać o domowe finanse w dobie inflacji
Skoro o oszczędnościach już mowa, to niewątpliwie czas wysokich stóp procentowych oraz inflacji wydaje się motywować nas do gromadzenia kapitału. Warto przyjrzeć się swoim przychodom oraz wydatkom, jak również sprawdzić, z których usług abonamentowych korzystamy regularnie, a z których nie. Wnikliwy monitoring wydatków pozwoli nam znaleźć obszary, w których ubywa nam najwięcej pieniędzy. W tym miejscu spróbujmy zahamować odpływ gotówki z domowego budżetu.
Możemy też pokusić się o wyłączenie usług, z których nie korzystamy, a które miesiąc w miesiąc zjadają nam kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. W skali rocznej możemy wówczas wygenerować nawet czterocyfrowe oszczędności. Dzięki temu zyskamy satysfakcję oraz poczucie panowania nad swoją sytuacją finansową w trudnych czasach.