Kolposkopia - co to za badanie i na czym polega?
Badanie przeprowadzane jest z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, kolposkopu. Umożliwia on na precyzyjną ocenę zdrowia dolnego odcinka układu rozrodczego kobiety. Całe badanie nie trwa długo, w dodatku jest bezinwazyjne i bezbolesne, a jednocześnie jego znaczenie diagnostyczne jest bardzo duże. Lekarz ginekolog może nie tylko potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian, ale wstępnie ocenić czy są one łagodne, czy potencjalnie złośliwe.
Zaletą diagnostyki jest to, że zmiany uwidaczniane są w trójwymiarze i dużym powiększeniu. Dzięki temu ginekolog poddaje dokładnej ocenie strukturę nabłonka, jego barwę czy występujące naczynia krwionośne. Dużą zaletą jest fakt, że nowoczesna aparatura umożliwia również wykonanie zdjęć lub filmu bezpośrednio w trakcie badania.
Kiedy należy wykonać kolposkopię?
Zastanawiasz się, kiedy wykonać badanie kolposkopia Wrocław? Już podpowiadamy! Rozszerzona diagnostyka wykonywana jest zazwyczaj na zlecenie lekarza ginekologa. Gdy u pacjentki, po wykonaniu rutynowego badania cytologicznego stwierdzone zostały nieprawidłowości bądź wykryto jeden z 14 wysokoonkogennych typów wirusa HPV, wówczas ginekolog może skierować pacjentkę na dodatkowe badanie. Ponadto na badanie kierowane mogą być również panie, u których podczas badania ginekologicznego lekarz wykrył zmiany w obrębie pochwy bądź sromu wymagające szczegółowej oceny.
Kolposkopia wykonywana jest także:
- w przypadku nieprawidłowej cytologii
- w diagnostyce zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
- w przypadku, gdy u pacjentki występują krwawienia po stosunku,
- do oceny ektopowej szyjki macicy,
- w diagnostyce infekcji dróg rodnych, o charakterze nawracającym,
- gdy lekarz podejrzewa, że występujące w drogach rodnych zmiany mogą świadczyć o rozwoju stanu przednowotworowego.
Jak przebiega badanie?
Badanie ginekologiczne jest wykonywane w gabinecie specjalisty. Pacjentka musi zdjąć dolną część odzieży. Następnie siada na fotelu ginekologicznym. Podobnie, jak podczas standardowego badania lekarz wykorzystuje wziernik i wykonuje wstępną ocenę narządu rodnego. Urządzenie ustawione jest ok. 20 cm od przedsionka pochwy i - nie dotyka ciała kobiety. Specjalna budowa urządzenia pozwala na ocenę pochwy, sromu, tarczy szyjki macicy czy zewnętrznego ujścia kanału szyjki macicy. Dzięki oświetleniu cała badana okolica jest doskonale widoczna. Kanał szyjki macicy jest oceniany po usunięciu wydzieliny, a następnie, gdy zostanie ona przemyta solą fizjologiczną. Podczas badania lekarz wykorzystuje specjalne odczynniki. W ten sposób może różnicować występujące zmiany. Jeśli kolposkopia uwidacznia niepokojące zmiany, wówczas można dodatkowo wykonać biopsję celowaną i pobrać materiał do szczegółowego badania histopatologicznego, wykonywanego w laboratorium przez patomorfologa.
Jak przygotować się do kolposkopii?
Do badania kolposkopowego należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim konieczne jest zrezygnowanie ze współżycia seksualnego oraz stosowania dopochwowych leków, nawet 48 godzin przed planowanym badaniem.
Najlepiej termin badania umówić w I fazie cyklu menstruacyjnego, optymalnie między 10 a 20 dniem cyklu.
Przeciwwskazania
Mimo dużych walorów diagnostycznych badania, kolposkopia nie może być wykonana zawsze. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest miesiączka - badanie nie może być wówczas wykonane, konieczne jest przełożenie terminu wizyty. Nie można wykonać rzetelnej oceny nabłonka szyjki macicy, jeśli pacjentka jest w trakcie leczenia środkami dopochwowymi, bądź ma infekcję intymną. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podejrzewa się, że u pacjentki toczy się proces nowotworowy i konieczne jest wykonanie diagnostyki w trybie przyspieszonym łącznie z badaniem histopatologicznym.
Zapraszamy do FemiMea Centrum Ginekologii i Położnictwa gdzie lekarze ginekolodzy wykonują cytologię, badania na HPV oraz kolposkopię i elektrokonizację LEEP.