Czy kwas hialuronowy można łączyć z witaminą c?
Składniki aktywne, znane również jako substancje czynne, są bardzo ważnymi elementami kosmetyków. W pewien sposób to właśnie one decydują o efektywności preparatów. Producenci chętnie sięgają po różne kwasy (np. AHA, BHA, PHA), peptydy, ceramidy, retinol oraz antyoksydanty, takie jak witamina C. Każda z tych substancji ma specyficzne właściwości, które wpływają na skórę w odmienny sposób.
Dobry duet – kwas hialuronowy i kwas askorbinowy
Prawdziwym przebojem od kilku sezonów jest kwas hialuronowy stosowany w kosmetykach i w suplementach diety – na przykład w postaci https://intenson.pl/products/kwas-hialuronowy-60-tabletek. To naturalny polisacharyd obecny w skórze, znany z doskonałych właściwości nawilżających. Dzięki zdolności wiązania wody kwas ten intensywnie nawilża skórę, zapobiega jej przesuszaniu oraz wygładza zmarszczki. Jest więc często stosowany w produktach nawilżających i przeciwstarzeniowych.
Natomiast witamina C, czyli kwas askorbinowy, jest silnym antyoksydantem. Pomaga chronić skórę przed szkodliwymi wpływami wolnych rodników oraz promieniowaniem UV. Ponadto witamina C stymuluje produkcję kolagenu, co poprawia jędrność i elastyczność skóry, oraz rozjaśnia przebarwienia, wyrównując koloryt cery.
Jakie składniki aktywne łączy się z kwasem hialuronowym?
W wielu produktach na przykład marki Intenson łączy się kwas hialuronowy z witaminą C. Dzięki temu można uzyskać wiele korzyści. Kwas hialuronowy skutecznie nawilża skórę, a witamina C wzmacnia barierę ochronną, zapobiegając utracie wilgoci. Poza tym wspomaga produkcję kolagenu, a kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki, poprawiając wygląd skóry. Ważną zaletą kwasu askorbinowego jest także działanie antyoksydacyjne, rozjaśnianie przebarwień. Oba składniki wspomagają regenerację skóry, nadając jej zdrowy i młodszy wygląd. Są więc połączeniem doskonałym szczególnie w pielęgnacji cery dojrzałej.
Warto zwrócić uwagę, że istnieją pewne ryzyka związane z łączeniem tych dwóch składników aktywnych. Osoby z wrażliwą skórą mogą doświadczać podrażnień przy stosowaniu produktów z witaminą C. Możliwe jest też wystąpienie reakcji alergicznych na którykolwiek ze składników. Sama witamina C jest wrażliwa na światło i tlen, co może obniżać jej skuteczność, jeśli produkt nie jest odpowiednio przechowywany. Może też wchodzić w niepożądane interakcje z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak retinol.