Co to jest wazektomia?
Zabieg wazektomii nie wymaga specjalnych przygotowań. Wcześniej warto zrobić podstawowe badania laboratoryjne, a kilka dni przed operacją odstawić leki rozrzedzające krew oraz ogolić okolice intymne. Wazektomia polega na odcięciu dopływu plemników do nasienia, zalecana jest dla mężczyzn, którzy szukają trwałej metody antykoncepcji.
Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Trwa od 15 do 30 minut i nie wymaga hospitalizacji. Lekarz może zaproponować dwa rodzaje wazektomii. Pierwsza to metoda z wykorzystaniem nacięcia, a druga, bez użycia skalpela. Metoda bezskalpelowa jest częściej wybierana, ponieważ ma mniej skutków ubocznych, a czas rekonwalescencji jest krótszy. W trakcie tego zabiegu urolog robi mały otwór w skórze moszny, dociera do nasieniowodów i je zamyka. Plusem metody jest brak szwów, niewielkie krwawienie oraz słabe dolegliwości bólowe. Tradycyjna metoda z użyciem skalpela polega na wykonaniu dwóch małych nacięć w skórze po każdej stronie moszny. Nacięcia pozwalają na dotarcie do nasieniowodów, które są przycinane, a następnie zamykane (wiązane lub uszczelniane za pomocą wysokiej temperatury). Zakładane są szwy, które lekarz usuwa po ok. 7-10 dniach. Przez około tydzień po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia, zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Więcej o wskazaniach do zabiegu można przeczytać na stronie https://rucinski-urolog.pl/co-to-jest-wazektomia/.
Efekty wazektomii
Efekty wazektomii nie pojawiają się od razu po zabiegu. Dopiero po około 3 miesiącach sperma zostanie pozbawiona plemników, dlatego nie będzie mogło dojść do zapłodnienia. Po 2-3 miesiącach należy wykonać badanie nasienie, które potwierdzi brak plemników w ejakulacie. Wiele panów obawia się, że zabieg wazektomii spowoduje problemy z erekcją czy utrudni przeżywanie orgazmu. To błędne myślenie, wazektomia nie ma żadnego wpływu na męskość.
Metoda najczęściej jest nieodwracalna, choć istnieją metody przywrócenia płodności. Procedura przywrócenia płodności, zwana wazowazostomią, polega na ponownym połączeniu przeciętych nasieniowodów, jednak nie zawsze jest skuteczna. Zdolność do naturalnego poczęcia po takim zabiegu nie jest gwarantowana i zależy od wielu czynników, w tym od czasu, jaki upłynął od pierwotnej wazektomii oraz od indywidualnych predyspozycji pacjenta. O skuteczności zabiegu można przeczytać na stronie https://rucinski-urolog.pl/zabieg-wazektomii/.
Skutki uboczne wazektomii
Zabieg wazektomii uważany jest za bezpieczny, pozbawiony dużej ilości skutków ubocznych. Działania niepożądane mogą wystąpić bezpośrednio po zabiegu, jednak mijają po kilku dniach. Po zabiegu w okolicy zabiegowej mogą pojawić się zasinienia i obrzęki, panowie mogą odczuwać dyskomfort i ból. Zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych, a także noszenie specjalnej obcisłej bielizny, która podtrzyma jądra. Aby zapobiec infekcjom po zabiegowym, pacjentom zapisuje się antybiotyki. Powikłania występują rzadko, dotyczą ok. 1-3% mężczyzn. Może pojawić się zapalenie najądrzy, przetoka naczyniowo-żylna lub ziarniniak plemnika.
Wazektomia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów antykoncepcji, ze skutecznością wynoszącą około 99,9%. Jest bardzo wygodna, eliminuje stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Zabieg nie wpływa na produkcję hormonów ani na sprawność seksualną mężczyzny, dlatego decyduje się na niego coraz więcej mężczyzn.