Jaskra
W oku, które jest zdrowe, przejrzysta wodnista ciecz krąży w środku przedniej komory oka. By oko działało prawidło, w komorze tej musi być utrzymana właściwa ilość cieczy, zapewniającej odpowiednie ciśnienie. Ciśnienie to utrzymuje się dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi cieczy z komory. U osób cierpiących na jaskrę, przepływ cieczy wodnistej jest zaburzony – ciecz gromadzi się, a ciśnienie w oku rośnie, a to powoli uszkadza nerw wzrokowy.
Jaka jest tego przyczyna? Już od dawna za przyczynę tej choroby oczu uważano podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, jednak w rzeczywistości jej geneza może być różna. Osoby, które są szczególnie narażone na zachorowanie na jaskrę to: chorzy na miażdżycę, cukrzycę oraz z nadciśnieniem tętniczym, a także osoby zmagające się z migrenami.
Jaskra nie daje zbyt wyraźnych objawów, dlatego też często są one ignorowane. To, co powinno nas zaniepokoić to zaczerwienione, bolące oko, zawężone pole widzenia oraz nudności i wymioty. Choroba ta sprawia, że wiązki włókien wzrokowych ulegają uszkodzeniu – na ich miejscu pojawia się plamka. Przez to, że człowiek posiada w oku bardzo dużo włókien nerwowych, nie zawsze powolny zanik jest zauważany od razu. Dlatego właśnie wiele osób nie wie, że choruje na jaskrę. W ostatnim stadium choroby, pacjenci widzą obraz bardzo zawężony. Warto więc zwracać uwagę na pierwsze symptomy i niezwłocznie udać się do specjalisty.
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek to często spotykana choroba oczu. Może ono przybierać różne formy – infekcyjne lub nieinfekcyjne. Choroba często występuje w połączeniu z innymi schorzeniami górnych dróg oddechowych. Zapalenie spojówek można określić jako zapalenie błony śluzowej oka. Jego objawem są czerwone, przekrwione oczy i uczucie piasku pod powiekami.
Przyczyną zapalenia spojówek mogą być ropne bakterie, takie jak: gronkowce, pneumokoki, paciorkowce, gonokoki. Mogą one być aktywowane poprzez pocieranie oczu brudnymi dłońmi, kurz, dym papierosowy lub też chemikalia. Często u pacjentów diagnozowane jest uczuleniowe zapalenie spojówek, które powstaje w wyniku obecności w otoczeniu chorego, czynnika uczulającego. Czynniki te to np. pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, środki chemiczne, kosmetyki, lekarstwa, bakterie.
W przypadku wystąpienia objawów nie należy ich lekceważyć. Można skorzystać z kropli do oczu, które są dostępne bez recepty. W przypadku występowania objawów po 2-3 dniach stosowania kropli, należy odwiedzić okulistę, który zleci odpowiedni sposób leczenia.
Krótkowzroczność
Krótkowzroczność to wada, która najczęściej jest efektem nieprawidłowej budowy oka. Elementy optyczne oka są zbyt wypukłe, przez co równoległe promienie, które docierają do oka, skupiają się przed siatkówką. Przez to osoba będąca krótkowidzem musi skracać odległość do przedmiotu, który ogląda, w celu lepszego widzenia. To, co jest daleko, widzi jako rozmazane obiekty. W poprawie widzenia pomagać może mrużenie oczu, gdyż przez to zmniejsza się rozproszenie obrazu na siatkówce.
Wyróżnić można trzy typy krótkowzroczności. Osiowa, czyli taka, w której oko jest zbyt wydłużone; krzywiznowa, gdzie pewne elementy oka są zbyt wypukłe – zazwyczaj rogówka i soczewka. Trzeci rodzaj to krótkowzroczność refrakcyjna, która może powstać w wyniku rozwijającej się cukrzycy albo zaćmy. W tej sytuacji soczewka za bardzo załamuje promienie, które do niej docierają.
Osoby krótkowzroczne skarżą się na nieostre widzenie tego, co jest w oddali. Jednym z objawów, może być widzenie zamazanego obrazu, trudności z odczytaniem napisów umieszczonych w pewnej odległości czy też potrzebę przybliżania książki, aby łatwiej było ją czytać. Podobnie objawy wyglądają u najmłodszych, przy czym można zaobserwować częstsze mrużenie oczu. W wyniku nieustannych prób akomodacji oka pojawiać się mogą bóle głowy. W przypadku zaobserwowania u siebie pogorszenia widzenia umówić się do okulisty, który po wykonaniu niezbędnych badań, przypisze odpowiednie szkła bądź soczewki kontaktowe.