Czym są adaptogeny?
Warto wspomnieć, że adaptogeny nie są żadnymi nowinkami farmaceutycznymi czy kosmetycznymi. To surowce roślinne, które regulują różne funkcje i procesy w organizmie, wspierając go w walce z różnymi czynnikami zewnętrznymi. Do tej grupy zalicza się rośliny, które od wieków stosowane były w naturalnym lecznictwie. Starożytni cenili ich właściwości już dawno temu, a współczesna nauka pozwoliła na opracowanie ekstraktów optymalnych w codziennym stosowaniu.
Obecnie możemy wybierać spośród różnych suplementów zawierających różne adaptogeny, a nawet ich mieszanki. Te ostatnie, takie jak np. „Czarodziej” są dobrym wyborem dla osób, które chcą wspomóc swój organizm wielotorowo.
Jak adaptogeny działają na pracę mózgu?
Na początek wyjaśnijmy, że adaptogeny nie są stymulatorami, nie pobudzają więc w taki sposób, jak robi to np. kofeina. Ich działanie polega na regulowaniu naturalnych procesów, które mogły ulec stłumieniu w wyniku różnych sytuacji. Dodatkowo są całkowicie nietoksyczne, ich stosowanie jest więc bezpieczne i nie wywołuje późniejszych spadków energii.
Już starożytni wiedzieli, że niektóre rośliny w szczególny sposób wspomagają pracę mózgu, co potwierdzają współczesne badania na adaptogenach. Ich zadaniem jest poprawa koncentracji, pamięci oraz wszelkich procesów myślowych. Takie działanie wykazuje m.in. różeniec górski, eleuterokok kolczasty czy szczodrak krokoszowaty.
Te adaptogeny można przyjmować osobno, jednak osoby, którym zależy na znacznym wzmocnieniu swoich zdolności umysłowych, mogą sięgać po gotowe kompozycje, takiej jak „Czarodziej”.
Szczodrak krokoszowaty i jego działanie
Szczodrak jest byliną zaliczaną do astrowatych, występującą na terenie Azji i Europy. W lecznictwie naturalnym od dawna stosowano go w stanach przewlekłego osłabienia i przemęczenia organizmu, a zwłaszcza w zaburzeniach układu nerwowego.
Badania nad adaptogenami wykazały, że szczodrak, zawarty również w kompozycji „Czarodziej”, stymuluje zdolności umysłowe i zwiększa przystosowanie organizmu do stresujących sytuacji. Z tego powodu poleca się go zwłaszcza osobom podejmującym wytężony wysiłek umysłowy lub fizyczny, a także sportowcom.
Dodatkową zaletą szczodraka jest pozytywny wpływ na męską potencję. Ponadto roślina, jak każdy adaptogen, wspiera układ odpornościowy.
Różeniec górski i jego działanie
Roślina ta występuje w pasmach górskich powyżej 3500 m n.p.m., głównie w Ameryce Północnej, ale również w Polsce. Jako adaptogen wchodzi w skład kompozycji „Czarodziej”. Ceni się ją przede wszystkim za wspieranie zdolności poznawczych, koncentracji i pamięci oraz szeroko pojętej wydajności organizmu.
Różeniec poleca się osobom, które są narażone na wytężoną pracę fizyczną bądź umysłową. Sięgają po niego menedżerowie wysokiego szczebla oraz sportowcy. Ten adaptogen sprawdza się, gdy przygotowujemy ważny projekt w pracy lub podchodzimy do egzaminów. Ważne jest to, aby był przyjmowany regularnie i z odpowiednim wyprzedzeniem. Widoczne efekty stosowania adaptogenów następują przeważnie po kilku tygodniach.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://mothersprotect.com/produkt/czarodziej/
Eleuterokok kolczasty i jego działanie
Ze względu na pochodzenie nazywa się go czasem żeń szeniem syberyjskim. To właśnie z powodu zawartości eleuterozydów, roślina posiada właściwości wzmacniające organizm. Związki te okazują się pomocne w stanach silnego wyczerpania organizmu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Zawarty w kompozycji „Czarodziej” eleuterokok kolczasty jest swoistym tonikiem, polecanym osobom cierpiącym na zaburzenia koncentracji. To jednak nie wszystko. Roślina jest przydatna także w terapii wspomagającej leczenie depresji, zaburzeń snu i profilaktyce nowotworowej.