Zimy w Polsce z każdym rokiem stają się łagodniejsze. Okres od listopada nawet do marca, przede wszystkim jednak od grudnia do lutego, to czas, kiedy regularnie pojawiają się mrozy i opady śniegu, nierzadko dość obfite. Zalegający przez dłuższy czas śnieg potrafi sprawić sporo problemów, dlatego istnieje wiele sytuacji, kiedy to wymagane jest odśnieżanie dachów.
Odśnieżanie dachów – osoby odpowiedzialne
Za odśnieżanie dachów, które wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa użytkowania danego obiektu, a także pobliskiej przestrzeni, odpowiadają właściciel budynku bądź zarządca. Ich zadaniem jest nie tylko pozbycie się nagromadzonego śniegu, ale i usunięcie sopli. Zarówno gruba pokrywa śnieżna, która zalega na dachu, jak i pojawiające się sople lodu stanowią zagrożenie dla budynku oraz osób poruszających się w pobliżu.
Płaski dach a śnieg – czy śnieg stanowi zagrożenie?
Przyjęło się, że największe zagrożenie stanowi śnieg zalegający na dachach skośnych. Może on bowiem zsuwać się, co stanowi zagrożenie dla wspomnianych osób, ale i budynku. Jednak równie niekorzystnie zalegające warstwy śniegu wpływają na dach płaski.
Niezależnie od materiału, który pokrywa dach płaski, przez długi czas pozostająca na nim warstwa śniegu oznacza, że dach pozostaje w kontakcie z wilgocią. Nietrudno zatem o uszkodzenia, rozwój korozji, powstawanie nieszczelności i przedostawanie się wilgoci do wnętrza. Gniciu mogą ulegać krokwie, poza tym obiekt staje się nieszczelny i nietrudno o ucieczkę ciepła.
Czy płaski dach trzeba odśnieżać?
O ile odśnieżanie dachów skośnych wydaje się być oczywiste, o tyle wielu właścicieli, głównie domów prywatnych, zadaje sobie pytanie: czy płaski dach trzeba odśnieżać? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ponieważ wszystko zależy od tego, jak długo i w jakiej ilości śnieg zalega na dachu.
Teoretycznie nowoczesne budownictwo decyduje o tym, że płaskie dachy są w stanie wytrzymać obciążenie nagromadzonego śniegu. Jeśli jednak jego warstwa zalega długo, wciąż pojawiają się opady śniegu, tym bardziej ponad miesięcznie określoną normę dla danego okresu, odśnieżanie może być koniecznością.
Odśnieżanie dachu płaskiego – jak robić to poprawnie?
Odśnieżanie dachu płaskiego wymaga zastosowania odpowiednich sprzętów. Jest to związane z ryzykiem uszkodzenia materiałów, które zostały wykorzystane do stworzenia dachu. Warto podjąć się tej czynności odpowiednio wcześnie, zanim na dachu zacznie zalegać bardzo gruba warstwa mokrego i ciężkiego śniegu, trudnego do usunięcia. Najłatwiej można się uporać ze świeżym śniegiem.
Odśnieżanie dachów wielkopowierzchniowych
O regularnym odśnieżaniu dachów muszą bezwzględnie pamiętać właściciele firm, budynków i obiektów wielkopowierzchniowych, na których zbiera się znacznie więcej śniegu niż na niewielkim domu.
Odśnieżanie dachów wielkopowierzchniowych ma wpływ na trwałość budynku firmowego, ale i ma znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników czy osób postronnych poruszających się w okolicach obiektu.
Choć odśnieżanie dachów można wykonywać samodzielnie, najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom z grupy Biotop.