1. Maseczka ochronna i okulary - czy muszą być niewygodne?
2. Co zrobić, żeby okulary nie parowały
3. Jak poprawnie korzystać z maseczki ochronnej
Maseczka ochronna i okulary - czy muszą być niewygodne?
Konieczność noszenia maski na twarzy najbardziej irytuje między innymi osoby, które na co dzień noszą okulary. Ponieważ powietrze, które wydychamy nie ma swobodnego ujścia, wydostaje się pod górną częścią maseczki, powodując przy okazji parowanie szkieł. Nie jest to ani przyjemne, ani bezpieczne, zwłaszcza gdy akurat przechodzimy przez ulicę, prowadzimy samochód lub wykonujemy inne precyzyjne zadanie. Z drugiej strony większość "okularników" nie jest w stanie funkcjonować bez okularów, a nie każdy również chce i może nosić szkła kontaktowe.
Aby ułatwić sobie życie, możemy wykorzystać kilka trików, które pozwolą nam na swobodniejsze funkcjonowanie w obecnym czasie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy znajdzie zastosowanie dla konkretnej metody, więc warto wypróbować kilka i później wybrać, co z naszego punktu widzenia sprawdza się najlepiej.
Co zrobić, żeby okulary nie parowały
Najprostszą i zaskakująco skuteczną metodą, jaką możemy zastosować, jest po prostu właściwe i ścisłe dopasowanie maseczki do kształtu naszej twarzy. Jeżeli korzystamy z jednorazowych egzemplarzy, na pewno zauważyliśmy, że mają one drucik, który przebiega po linii naszego nosa. Jeżeli wygniemy go w sposób, który umożliwia ścisłe przyleganie materiału do twarzy, a potem przytrzymamy noskami okularów, znacząco zredukujemy parowanie szkieł - powietrze, które wydychamy będzie miało mniejszą szansę na ucieczkę nad górną krawędzią maski.
Innym sposobem na przejrzyste okulary jest zrolowany kawałek chusteczki. Należy ją złożyć, a następnie wsunąć pod drucik na krawędzi maski. Papier wchłonie część wilgoci z naszego oddechu, a także uszczelni górną część maseczki, dzięki czemu szkła pozostaną nieruszone.
Kolejną użyteczną metodą jest również przemycie okularów wodą z mydłem. Ten sposób ma w założeniu tworzyć warstwę ochronną na szkłach, która uniemożliwia osadzanie się pary, jednak nie zawsze jest skuteczny na tyle długo, na ile byśmy sobie tego życzyli. Niemniej jednak warto spróbować, a nuż będzie nam odpowiadał.
Jak poprawnie korzystać z maseczki ochronnej
Korzystając z maseczek ochronnych powinniśmy również pamiętać o ogólnej higienie ich użytkowania. Jeżeli używamy jednorazowych, pamiętajmy aby nie nosić ich dłużej, niż przez 8 godzin, ponieważ po takim czasie stają się mało użyteczne. Zdejmując maskę należy ją trzymać za gumki i wyrzucić jak najszybciej, aby zgromadzone na powierzchni drobnoustroje nie rozniosły nam się po domu czy biurze. W przypadku masek wielorazowych absolutnie musimy pamiętać o częstym praniu, najlepiej z daleka od innych ubrań - jeżeli nie utrzymamy maseczki w czystości, możemy nabawić się problemów ze strony układu oddechowego.
Gdy nosząc maseczkę nasze okulary dotykają jej, warto przetrzeć ich noski alkoholem lub środkiem antybakteryjnym - dzięki temu mamy pewność, że nic nie zostanie na oprawce.