Co to jest pełnomocnictwo szczególne?
Pełnomocnictwo szczególne to jedna z odmian czynności, którą potocznie nazywa się upoważnieniem. Chodzi o sytuację, w której upoważniasz inną osobę do wykonania w twoim imieniu jednego, konkretnego zadania. Może to być np.:
- odebranie paczki na poczcie;
- złożenie lub odebranie dokumentów w sądzie, czy jakimś urzędzie;
- reprezentowanie cię na spotkaniu;
- zawarcie umowy sprzedaży twojego samochodu – gdy ty przebywasz zagranicą;
- zawarcie ugody z firmą windykacyjną.
Warto pamiętać, że pełnomocnictwo szczególne „działa” tylko w tej jednej, konkretnej sytuacji. Oznacza to, że osoba upoważniona nie może zrobić niczego, co wykracza poza zakres przyznanych jej przez mocodawcę (upoważniającego) praw.
Pełnomocnictwo szczególne a pełnomocnictwo ogólne: na czym polega różnica?
Pełnomocnictwo szczególne jest jednym z kilku typów „upoważnień”, jakie można udzielić. Czasami jego zakres jest po prostu zbyt wąski, aby spełniało swoją rolę. Dlatego oprócz niego wyróżnia się również dwa inne. Są to:
- pełnomocnictwo rodzajowe – daje ono upoważnionemu możliwość realizowania w imieniu mocodawcy określonego typu czynności prawnych. Takie pełnomocnictwo jest przyznawane np. księgowemu zewnętrznemu, który odpowiada za wysyłkę do ZUS i US zgłoszeń ubezpieczeniowych i podatkowych w imieniu firmy;
- pełnomocnictwo ogólne – ma ono najszerszy zakres i jest często nazywane pełnomocnictwem do czynności zwykłego zarządu. Jeśli upoważniony uzyska je od mocodawcy, może podejmować w jego imieniu wiele działań i realizować na jego rzecz bardzo szeroki zakres czynności prawnych. Takie pełnomocnictwo ma np. prokurent w firmie.
Jak udzielić pełnomocnictwa szczególnego?
Jak pokazuje powyższy opis, w „życiowej praktyce” najczęściej potrzebne jest pełnomocnictwo szczególne. To ono może Ci ułatwić życie, gdy np. ze względu na chorobę, brak czasu czy to, że nie przebywasz w Polsce, nie możesz zająć się pewnymi sprawami osobiście. Może być przydatne np. wówczas, gdy pełnomocnik ma w Twoim imieniu porozmawiać o rozłożeniu długu na raty z przedstawicielem firmy windykacyjnej. Aby taka rozmowa mogła się w ogóle odbyć, firma windykacyjna musi mieć pewność, że nie narusza prywatności osoby zadłużonej i rozmawia z osobą naprawdę upoważnioną do negocjacji. Dlatego potrzebne jest pisemne pełnomocnictwo.
Jak udzielić takiego pełnomocnictwa? Można je spisać ręcznie lub na komputerze, a później wydrukować. Ważne, aby znalazły się na nim:
- pełne dane osobowe (imiona, nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania) mocodawcy oraz upoważnionego;
- miejsce i data udzielenia pełnomocnictwo;
- jasne wskazanie zakresu, w jakim upoważniony może działać;
- czytelny podpis mocodawcy – upoważniony podpisywać się nie musi.
Jeśli wolisz, możesz pobrać gotowy formularz pełnomocnictwa. Znajdziesz go na stronie firmy takiej, jak np. Ultimo . Wystarczy wydrukować, wypełnić, podpisać i przesłać. W razie potrzeby można się też skontaktować np. z firmą windykacyjną, aby uzyskać potrzebną pomoc przy przygotowaniu takiego dokumentu.
Warto korzystać z pełnomocnictwa szczególnego wtedy, gdy jest to konieczne. Dzięki temu można rozwiązać problem z zadłużenia szybciej i uporządkować swoje sprawy finansowe.