Piece kaflowe - elegancja i praktyczność
Przykładem rozwiązania pozwalającego na obniżenie wydatków na dostarczenie ciepła do domu będzie piec kaflowy. Wolnostojące piecyki, często określane jako kozy, stają się w Polsce coraz bardziej popularne i z powodzeniem wypierają stare i nieefektywne piece węglowe oraz drogie w utrzymaniu ogrzewanie elektryczne. Co ważne, takie
piecyki kaflowe z powodzeniem sprawdzą się zarówno jako źródło ogrzewania dla całego domu jak również konkretnej jego części.
Kominki kaflowe zasilane mogą być różnymi rodzajami paliw, co pozwala na kolejne oszczędności. Podstawowym źródłem ciepła jest oczywiście drewno liściaste, lecz w razie potrzeby można je łatwo zamienić na niedrogi w zakupie brykiet węgla brunatnego.
Inwestycja w montaż takiego rozwiązania w domu zwróci się bardzo szybko. W zależności od modelu, piec kaflowy wolnostojący kosztuje nieco ponad 2000 złotych (szersza oferta dostępna tutaj: ), a pod względem swoich parametrów użytkowych jest właściwie bezkonkurencyjny!
Opis parametrów piecyka warto rozpocząć od pojęcia bezwładności cieplnej, czyli jego podatności na szybką zmianę temperatury. To pojęcie z fizyki, aczkolwiek w przypadku ogrzewania domu również ma zastosowanie - wiele pieców kaflowych posiada bezwładność cieplną na poziomie prawie osiemdziesięciu procent, co oznacza, że są w stanie szybko i sprawnie ogrzać nawet spore przestrzenie w domu.
Istotną zaletą piecyków kaflowych jest zdolność do szybkiej akumulacji ciepła. To właśnie kafelki którymi obudowany jest wkład takiego kominka bardzo szybko się nagrzewają (nawet w ciągu kilkunastu minut), rozlewając ciepło po otaczających piecyk pomieszczeniach. Co ważne, wysoka temperatura utrzyma się tam przez długi czas, ponieważ owe elementy obudowy bardzo powoli wytracają ciepło.
Obsługa piecyka kaflowego jest przy tym wyjątkowo prosta. Urządzenie może być bowiem zaprogramowane pod niemalże dowolne wymagania. Użytkownik może łatwo kontrolować zarówno przepływ powietrza pierwotnego jak i wtórnego, a więc bardzo precyzyjnie ustawić temperaturę.
Choć o gustach się nie dyskutuje, to nie sposób pominąć jeszcze jednej kwestii. Taki piecyk stanie się eleganckim dodatkiem do prawie każdego wnętrza. Zachowawczy design w połączeniu z wesoło trzaskającym za szybą płomieniem sprawią, że pomieszczenie w którym znajduje się kominek szybko będzie kojarzone z wyjątkową atmosferą.
Piece kaflowe - jak wybrać?
Piecyk będzie niedrogim źródłem ciepła tylko pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrany do wielkości danego domu. Parametrem określającym zdolność urządzenia do ogrzania X metrów pomieszczenia jest jego moc cieplna, która w zależności od modelu może wynieść od 3 kW aż do 17 kW. Poszukiwania kominka kaflowego warto zatem rozpocząć od pomiarów powierzchni do ogrzania.
Generalne założenie jest takie, że 1 kW mocy wystarczy aby ogrzać do 12 metrów kwadratowych domu. Warto jednak pamiętać, że ta zależność sprawdzi się wyłącznie w przypadku pomieszczeń których wysokość wynosi maksymalnie 2,5 metra - im wyżej umieszczony sufit, tym bardziej potrzebna staje się większa moc. Podobnie zresztą sprawa wygląda w przypadku budynków o gorszej izolacji cieplnej – czyli posiadających stare okna, nieocieplone kominy czy cienką warstwę ocieplającą w ścianach.
Kolejnym parametrem pieca kaflowego na który warto zwrócić uwagę jest jego wydajność. To cecha, która określa ile ciepła dany piecyk jest w stanie wyprodukować z X jednostek paliwa. W zależności od modelu, ta wartość wahać się może od 50 do nawet 90%.
Węgiel zamiast elektryczności?
Do niedawna większość domów nad Wisłą czerpała ciepło z popularnych piecyków na węgiel. Przekonanie o tym, że ten surowiec stanowi najtańsze źródło ciepła jest już jednak nieaktualne. O ile cena samego paliwa jakoś znacznie nie wzrosła, to problem polega na niewielkiej efektywności urządzeń przystosowanych do spalania węgla.
W tym miejscu warto również wspomnieć o negatywnym wpływie takiego rozwiązania na środowisko naturalne. Współczesny piecyk węglowy wcale jakoś mocno nie różni się od swoich prekursorów sprzed ponad stu lat, przez co to właśnie paliwo jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Spalanie węgla oznacza, niestety, uciążliwy zapach, o którym łatwo się przekonać wybierając się na spacer na osiedlu składającym się z nieco starszych domów.
Tradycyjne piecyki węglowe mają jeszcze inną wadę, która z punktu widzenia użytkownika jest chyba nawet bardziej uciążliwa niż ich wpływ na środowisko - wymagają one bowiem mnóstwo uwagi. Wizja spacerów do kotłowni co 2-3 godziny celem dosypania kolejnej porcji węgla wcale nie jest jakoś mocno przesadzona!
Podsumowanie
Dla osób poszukujących sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania, piecyk kaflowy będzie idealnym rozwiązaniem. Jego eksploatacja jest bowiem tańsza niż ogrzewanie domu węglem czy prądem.