W pracy spędzamy po kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin dziennie. Dostosowujemy do niej nasze życie codzienne i rodzinne. Dlatego zmiana miejsca i charakteru zatrudnienia ma wpływ na wszystkie pozostałe aspekty naszego życia. Warto wiedzieć, jak zabrać się za planowanie takiej rewolucji w taki sposób, aby przebiegła gładko i zgodnie z planem. Oto kilka rad, jak zmienić pracę z głową. Więcej ich znajdziesz na stronie Aplikuj.pl.
Zmieniaj pracę na spokojnie
Nawet jeśli twoja praca sprawia ci satysfakcję, nie ominą cię mniejsze i większe kryzysy motywacyjne. Niektóre z nich są tak wielkie, że rodzą chęć natychmiastowego rzucenia dotychczasowego zajęcia i szukania nowego. Nie warto jednak kierować się takim impulsem. Rezygnacja z pracy przed znalezieniem nowego pracodawcy nie jest dobrym pomysłem, gdyż chwilowa satysfakcja szybko ustąpi presji czasu, szczególnie jeśli nie masz dużych oszczędności. Może się zdarzyć, że ze względów finansowych zdecydujesz się w końcu na pierwszą ofertę, jaka ci się trafi i na warunki gorsze niż oferowano ci w poprzednim miejscu.
Szukaj dyskretnie
Pracujesz w jakimś miejscu, ale już myślisz o zmianie zajęcia? Nie dziel się swoimi planami ze współpracownikami. Takie informacje bardzo szybko rozchodzą się po firmie. Nie warto też przeglądać portali z ofertami na służbowym komputerze. Nie rozmawiaj także w godzinach pracy z headhunterami przez telefon. Jeśli do twojego szefa dotrze informacja, że planujesz odejście, może to zostać potraktowane jako powód do zwolnienia, na które jeszcze nie będziesz gotowy. Niewykluczone też, że wykorzystywanie firmowego sprzętu do celów prywatnych będzie powodem do zwolnienia cię z twojej winy, co utrudni ci poszukiwanie nowego zajęcia.
Pokaż się potencjalnym pracodawcom
Jeśli podjąłeś już decyzję o zmianie pracy, poinformuj o tym swoich potencjalnych pracodawców. Załóż sobie konta na portalach zamieszczających oferty pracy. Warto także zaistnieć na portalach społecznościowych służących nawiązywaniu kontraktów biznesowych. Załóż tam profile i dbaj o to, aby zawsze znajdowały się na nim aktualne informacje.
Przygotuj się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą
Wcześniej czy później firmy, do których aplikujesz, zaczną odpowiadać na twoje oferty. Przygotuj się zawczasu na rozmowę w potencjalnym miejscu pracy. Oto 5 porad, jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej:
- Poznaj firmę, do której aplikujesz. Postaraj się znaleźć w sieci jak najwięcej informacji o firmie, w której ubiegasz się o pracę.
- Przygotuj się do pytania o zarobki. Wyższe wynagrodzenie to główny powód, dla którego wiele osób zmienia pracę. Poszukaj w sieci raportów płacowych i dowiedz się, ile możesz zarobić na wybranym przez siebie stanowisku.
- Ćwicz przed rozmową. W sieci znajdziesz listę pytań, które najczęściej padają na rozmowach o pracę. Przygotuj sobie odpowiedzi i przećwicz je.
- Zabierz potrzebne dokumenty. Zapytaj rekrutera, jakie dokumenty chciałby obejrzeć podczas rozmowy i nie zapomnij o nich.
- Ubierz się odpowiednio do sytuacji. Instytucje publiczne, urzędy i banki preferują klasykę, natomiast firmy, które szukają kreatywnych pracowników, docenią oryginalność stroju. Postaraj się dowiedzieć, jaki dress code obowiązuje w firmie, do której aplikujesz.
Zmiana pracy to poważna sprawa, która zmieni wiele w twoim życiu. Warto się do niej dobrze przygotować.