Konopie to rośliny znane człowiekowi od tysięcy lat. Nasi przodkowie korzystali z nich podczas religijnych obrzędów, znali też ich leczniczą moc. W XX wieku marihuana popadła w niełaskę, jednak od kilku lat z powodzeniem wraca do świata medycyny. Jakie rodzaje marihuany są wykorzystywane w celach leczniczych? Jak takie leki będą wpływały na twój organizm?
Konopie siewne i ich rodzaje
W medycynie wykorzystywane są konopie siewne, wśród których można wyróżnić trzy podgatunki. Są to:
- konopie indyjskie (Cannabis sativa indica Lam.),
- konopie dzikie (Cannabis sativa ruderalis J.),
- konopie siewne (Cannabis sativa sativa L.).
W konopnych kuracjach wykorzystywane są głównie Cannabis sativa sativa L., w których zawartość psychoaktywnego THC jest znikoma, oraz Cannabis sativa indica Lam. Tu THC występuje w większym stężeniu, co w wielu kuracjach (np. w leczeniu zaburzeń snu) ma ogromne znaczenie. Pamiętaj jednak, że na świecie znanych jest obecnie około 700 odmian konopi, dzięki czemu możliwości wykorzystania tych roślin w medycynie znacznie się zwiększają.
Od czego zależą właściwości medycznej marihuany?
– O właściwościach medycznej marihuany decyduje jej profil kannabinoidowy, a przede wszystkim stosunek CBD do THC. Na jej właściwości wpływają też terpeny, czyli substancje wykorzystywane w aromaterapii. Od tego, w jakich proporcjach w danym leku połączone zostaną te substancje, zależą ostatecznie ich właściwości – wyjaśnia lekarz medycyny Magdalena Nita z Centrum Medycyny Konopnej (centrum-mk.pl/).
Jak medyczna marihuana działa na ludzki organizm?
Asortyment leków konopnych jest coraz szerszy, podobnie jak lista chorób, w leczeniu których można z nich z powodzeniem korzystać. Wiadomo, że medyczna marihuana:
- relaksuje i poprawia nastrój,
- pomaga w walce z bólem,
- zmniejsza spastyczność,
- działa przeciwwymiotnie.
Jako lek marihuana bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu depresji i stanów lękowych, pomaga też osobom dotkniętym bezsennością. Choroba Alzheimera i Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy fobie – to kolejne choroby, które można leczyć marihuaną.
Jak zdobyć medyczną marihuanę?
Aby rozpocząć konopną kurację, najpierw musisz otrzymać receptę na marihuanę, a następnie znaleźć aptekę, w której ją zrealizujesz. Jeszcze kilka lat temu było to spore wyzwanie. Dziś lista aptek oferujących leczniczą marihuanę jest coraz dłuższa, przybywa też poradni specjalizujących się w konopnych kuracjach.
Wsparcie specjalisty – gdzie go szukać?
Recepta na marihuanę może zostać wystawiona przez każdego lekarza, choć najlepszym wyborem jest skonsultowanie takiej terapii ze specjalistą z danej dziedziny medycyny. To on, znając twoją historię, może zadecydować o rozpoczęciu kuracji konopnej oraz wybrać lek, który w danym przypadku okaże się najlepszy.
Jeśli cenisz sobie wygodę i bezpieczeństwo, możesz skorzystać z pomocy poradni wyspecjalizowanej w leczeniu marihuaną. W takich miejscach możesz skonsultować się z lekarzami wyspecjalizowanymi w wielu dziedzinach medycyny, a jednocześnie korzystać z ich opieki podczas trwania kuracji. Dzięki temu jej efekty będą śledzone na bieżąco, a ty w razie potrzeby będziesz mógł zmienić lek.
Gdzie zrealizujesz receptę na leczniczą marihuanę?
Tylko w wyspecjalizowanej aptece, której pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę na temat leków konopnych. Dzięki temu masz pewność, że twój susz będzie produktem wysokiej jakości, wolnym od szkodliwych substancji, a przede wszystkim: mogącym się pochwalić takim profilem kannabinoidowym, jaki w twoim przypadku będzie najlepszy.
Medyczna marihuana może być skutecznym lekiem, jednak kuracją taką powinien kierować odpowiednio przygotowany lekarz. Takich specjalistów przybywa z każdym rokiem, co ma związek z rosnącą popularnością leczniczych konopi oraz kolejnymi badaniami potwierdzającymi skuteczność tej formy leczenia.