1. Rozliczenie podatku z Holandii - najważniejsze informacje
2. Zasady rozliczania podatku z Holandii w Polsce
3. Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Holandii?
4. Zwrot podatku z Holandii
Istnieją firmy, dzięki którym takie rozliczenie podatkowe może być prostsze. Chcąc przeprowadzić rozliczenie podatku z Holandii, wystarczy przekazać odpowiedniej firmie niezbędne dokumenty.
Rozliczenie podatku z Holandii - najważniejsze informacje
Podatki w Holandii są pobierane zarówno przez rząd centralny, jak i lokalne władze, w zależności od rodzaju podatku. Najważniejszymi podatkami w Holandii są podatek dochodowy, podatek od sprzedaży (VAT), podatek od nieruchomości i podatek od spadków i darowizn.
Holenderski urząd skarbowy wymaga, by - w celu rozliczeniu podatku - złożyć odpowiednie, przypominające polski PIT, zeznanie podatkowe. Nieprzekraczalny termin przypada zawsze na 1 maja roku następującego po roku podatkowym. W formularzu zeznania podatkowego należy podać swoje dochody, koszty uzyskania przychodów oraz ewentualne ulgi podatkowe.
Co ważne, podatek dochodowy w Holandii obliczany jest według systemu progresywnego. Oznacza to, że im większy dochód, tym wyższa stawka podatkowa.
Zasady rozliczania podatku z Holandii w Polsce
Nie każda osoba powracająca do kraju po pracy w Holandii ma świadomość obowiązkowego rozliczenia się w Polsce z dochodów uzyskanych za granicą. Określone są dwa terminy dopełnienia formalności. Osoby, które nie są w Holandii zameldowane, muszą to zrobić do 31 lipca, zaś Polacy mający meldunek na terenie tego kraju - do 30 czerwca.
Aby przeprowadzić rozliczenie holenderskiego podatku, potrzebny będzie numer BSN. Dysponuje nim każda osoba, która podjęła pracę i mieszka na terenie Holandii. Dodatkowo, jeśli jesteś zainteresowany zwrotem podatku, musisz posiadać zaświadczenie o uzyskanych dochodach z kraju, w którym mieszkasz. Oznacza to, że w pierwszej kolejności konieczne jest rozliczenie w polskim Urzędzie Skarbowym, później zaś powtórzenie tej procedury względem holenderskiego urzędu skarbowego.
Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Holandii?
Aby rozliczyć zeznanie podatkowe, należy przygotować szereg kluczowych dokumentów. Konieczne są:
- dwustronna kopia dowodu osobistego,
- osobisty numer BSN - znajdujący się na karcie pracownika,
- PIT-36 ZG z informacją o dochodzie uzyskanym z Polski,
- jaaropgave - holenderska karta podatkowa, którą udostępnia pracodawca lub - w przypadku nieposiadania karty - wykaz dochodów z Holandii za cały rok,
- zaświadczenie o dochodach osiągniętych poza terytorium Holandii,
- numer konta potwierdzony przez bank.
Jeśli ktoś decyduje się zlecić rozliczenie podatku firmie, należy dostarczyć jej również wszelkie niezbędne dane osobowe, a często także druk in blanco.
Zwrot podatku z Holandii
Rozliczając podatek z Holandii, można oczekiwać zwrotu podatku. Do obliczenia zwrotu ponownie potrzebna jest karta podatkowa lub kilka kart, jeśli pracodawców było kilku, a także zaświadczenia o kwocie dochodu uzyskanego poza granicami Holandii. Po złożeniu wniosku w terminie, w ciągu maksymalnie 6 miesięcy zostanie wydana decyzja.