Do korekcji jakich wad wzroku można stosować soczewki?
Naturalnym jest, że ludzki wzrok nie jest idealny. Nawet u osób z okiem miarowym mogą występować problemy z dostrzeganiem pewnych szczegółów. Przykładem tego jest widzenie peryferyjne, które sprawia, że dokładnie widzimy obiekty, które znajdują się przed nami, natomiast boczny obraz jest znacznie mniej wyraźny. Dlatego, kiedy dodatkowo pojawi się wada wzroku, może się okazać, że jazda samochodem, praca przy komputerze, czy wykonywanie codziennych czynności jest utrudnione.
Czasem problem jest trudny do wychwycenia, dlatego warto regularnie kontrolować swój wzrok u lekarza okulisty, który w razie potrzeby pomoże Ci dobrać odpowiednią metodę korekcji. W celu dobrania soczewek możesz także zgłosić się do optometrysty.
Mitem jest, że szkła kontaktowe są odpowiednie tylko dla osób z mało zaawansowanymi i nieskomplikowanymi wadami wzroku. Obecnie soczewki może nosić niemal każdy. Dostępne na rynku są:
- Soczewki sferyczne, które pozwalają na korekcję najczęściej spotykanych wad, jakimi są miopia (krótkowzroczność) oraz hyperopia (dalekowzroczność). Ze względu na ich popularność są łatwo dostępne, a także przystępne cenowo.
- Soczewki progresywne - będą doskonałym rozwiązaniem dla osób ze starczowzrocznością. Pozwalają one na wyraźne widzenie nie tylko dali, ale także blisko znajdujących się obiektów. Dzięki temu nie ma potrzeby dobierać innej pary szkieł czy okularów do czynności takich jak czytanie, praca przy komputerze czy majsterkowanie.
- Soczewki toryczne, inaczej zwane cylindrycznymi są dedykowane wadzie refrakcji, jaką jest astygmatyzm. Kiedyś były dosyć trudno dostępne, stąd też przekonanie wielu osób o tym, że osoby z niezbornością nie mogą nosić szkieł kontaktowych. Obecnie znajdziemy je w ofercie niemal każdego sklepu optycznego.
Kto może stosować soczewki?
Soczewki są przeznaczone nie tylko dla różnych wad wzroku, ale także dla osób niemal w każdym wieku. Szkła kontaktowe mogą być z powodzeniem noszone przez seniorów, tutaj warto wziąć pod uwagę soczewki progresywne, które zastąpią okulary do codziennych czynności oraz do czytania. Nie trzeba bać się ich zakładania czy pielęgnacji, ponieważ czynności te są bardzo łatwe. Kiedy już nabierzesz wprawy, aplikacja zajmie Ci dosłownie kilka minut rano, a później możesz cieszyć się ostrym widzeniem przez resztę dnia. Ze względu na tę wygodę soczewki są również odpowiednim rozwiązaniem dla dzieci. Powinny one jednak otrzymać odpowiednie instrukcje co do ich użytkowania, a pierwsze aplikacje oraz zdejmowanie muszą odbywać się pod czujnym okiem rodzica. Jak widać, soczewki kontaktowe może nosić niemal każdy.
Czy istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek?
Soczewki kontaktowe są bezpieczną i dobrze przebadaną metodą korekcji wzroku, jednak jak wszystko mają także kilka przeciwwskazań do stosowania. Nie można zakładać soczewek w momencie, gdy w okolicy oka występuje aktywny stan zapalny. Szkła kontaktowe mogą nie sprawdzić się również u osób z uczuleniami, ponieważ na ich powierzchni zbierają się alergeny. Noszenie soczewek może być problematyczne również w przypadku zespołu suchego oka. Brak odpowiedniego nawilżenia może powodować dyskomfort podczas noszenia. Są to jednak kwestie indywidualne, które należy omówić podczas wizyty u okulisty lub optometrysty.