-
Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania
-
Soczewki miesięczne
-
Soczewki dwutygodniowe
-
Soczewki jednodniowe
Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania
Soczewki to idealne rozwiązanie dla wielu pacjentów gabinetów okulistycznych. Niemniej jednak istnieje krótka lista schorzeń, które mogą stanowić przeciwwskazanie.
Soczewek nie można nosić, kiedy:
-
rogówka uległa urazowi,
-
mamy zapalenie oka (wirusowe lub bakteryjne),
-
w przypadku jednooczności.
Również ciąża, zaburzenia hormonalne, cukrzyca mogą uniemożliwiać używanie soczewek; w przypadku tych schorzeń ostateczną decyzję podejmuje lekarz okulista.
Soczewki miesięczne
Soczewki miesięczne to najpopularniejszy wariant, nadający się dla osób, które używają ich codziennie. Jest to alternatywa dla okularów, które najczęściej są niewygodne i problematyczne podczas codziennych czynności – szczególnie w przypadku osób aktywnych fizycznie, opiekujących się małymi dziećmi, wykonujących pracę fizyczną itp. Soczewki takie trzeba oczywiście odpowiednio przechowywać (w specjalnym pojemniczku) i codziennie czyścić. W przypadku tak wrażliwego narządu, jak oko, należy przede wszystkim zachować nienaganną higienę. Soczewki miesięczne można nosić przez miesiąc od momentu pierwszego użycia (pierwszego kontaktu z okiem), potem należy wziąć kolejną parę z blistra. Takie soczewki są także bardzo ekonomiczne; cena całego opakowania jest bowiem niezwykle korzystna w porównaniu do kupowania każdej pary osobno.
Soczewki dwutygodniowe
Soczewki dwutygodniowe to kolejny wariant, po który – zamiast okularów – może sięgnąć osoba, obarczona wadą wzroku. Zasada ich użytkowania wygląda analogicznie jak w przypadku soczewek miesięcznych, z tym że dopuszczalny okres stosowania to dwa tygodnie. Po upływie tego czasu należy soczewki wymienić na nowe. Oczywiście soczewki dwutygodniowe również należy przechowywać w przeznaczonym do tego celu pojemniczku. Trzeba się także zaopatrzyć w płyn do ich pielęgnacji.
Soczewki jednodniowe
Soczewki jednodniowe to doskonała propozycja dla osób, które – mimo że na co dzień noszą okulary – potrzebują użyć soczewek tylko na jeden dzień. Zdarzają się sytuacje, w których nawet amatorzy okularów wolą sięgać po bardziej komfortowe rozwiązania – może to być jednodniowa wycieczka w góry, wyjście na siłownię, wesele, dyskoteka, randka itp. Idealną odpowiedzią na te potrzeby są właśnie soczewki jednodniowe, które po użyciu należy wyrzucić. Niemniej jednak ten wariant soczewek nadaje się również dla osób, które sięgają po nie częściej niż tylko na wyjątkowe okazje, ale nie codziennie. Nie trzeba pilnować terminu wymiany soczewek na nową parę, ponieważ zużyte od razu się wyrzuca. Można je stosować także codziennie – zwłaszcza jeśli komuś zależy na najwyższym stopniu higieny. Nie trzeba bowiem wówczas dbać o pielęgnację użytkowanych codziennie soczewek, lecz codziennie wyjmuje się nową, sterylnie zapakowaną parę. Jak zatem widać – jednodniowe soczewki kontaktowe są niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem.
Podsumowując; mnogość dostępnych rozwiązań z pewnością pozwoli dobrać optymalny wariant soczewek kontaktowych. Podstawą jest oczywiście zachowanie należytej higieny podczas stosowania, właściwe przechowywanie i pielęgnacja soczewek, pilnowanie terminu wymiany na nowe, a także konsultacja okulistyczna przed rozpoczęciem użytkowania.