Pompy
Hodując ryby w stawie ogrodowym, wodę należy oczyszczać i filtrować. Wskazane jest również zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu w wodzie, na przykład poprzez napowietrzanie. Z tego powodu zakup pompy jest niezbędny. Dla laika wybór pompy jest jednak trudny. Podstawowe kryteria przy zakupie pompy to wydajność w litrach na godzinę (l/h), wyporność w metrach oraz zużycie. Kolejną kwestią przy wyborze jest sposób montażu pompy - na powierzchni przy stawie lub jako pompa zatapialna. Inną możliwością jest zainstalowanie pompy solarnej. Ma ona jednak mniejszą moc i może transportować mniejszą objętość wody. Cena zakupu jest wyższa, ale oszczędza się na energii elektrycznej i wykonaniu przyłącza. W przypadku, gdy będziemy chcieli wykorzystać pompę solarną do obsługi bardziej obfitego źródła lub strumienia, moc będzie niewystarczająca. Oczywiście pompa pomaga nam jako napęd do filtracji. Szczególną kategorią są pompy fontannowe, które jak już wspomniano służą do natleniania wody. Składają się one z samej pompy oraz zestawu teleskopowego z różnymi dyszami, za pomocą których tworzymy różne kształty rozpryskującej się na powierzchni wody.
Filtracja
Do zwykłego stawu ogrodowegoie musimy kupować systemu filtracji ani pompy. Odpowiednie rośliny wodne i mikroorganizmy oczyszczą wodę. Jeśli jednak używamy stawu do kąpieli lub hodujemy wspomniane wcześniej ryby (zanieczyszczenie odchodami), zdecydowanie musimy zadbać o filtrację. Wszystko co potrzebne do profesjonalnego prowadzenie oczka wodnego znajdziesz pod adresem: https://www.invital.pl/oczka-wodne
Istnieją dwa podstawowe rodzaje filtracji, a mianowicie filtry ciśnieniowe i biofiltry bezciśnieniowe. Podstawową różnicą jest umiejscowienie filtra. Filtr ciśnieniowy można umieścić obok stawu, natomiast biofiltr bezciśnieniowy musi być umieszczony na powierzchni stawu. Charakteryzuje się on również większymi rozmiarami. W przypadku instalacji z pompą głębinową, filtr można zamontować w obiegu wody bez większych kosztów. Najłatwiej jest połączyć pompę z filtrem, instalując pompę na zewnątrz stawu i doposażając ją w filtr. Wyższą wydajność oczyszczania zapewniają filtry zewnętrzne, które montowane są w szybie poza stawem, a woda transportowana jest do nich ze stawu przez pompę. Filtry wielokomorowe również charakteryzują się wyższą wydajnością oczyszczania i są instalowane na brzegu stawu. Tutaj jednak muszą one pracować w połączeniu z odpowiednio dużą pompą głębinową w wodzie.
Lampy UV
Dużą pomocą w oczyszczaniu wody jest tzw. lampa UV, która sterylizuje wodę, która przez nią przepływa. Usuwa wszelkie glony i zmętnienia. Lampa UV jest podłączona do filtracji, a pompa napędza przez nią wodę. Jeśli odpowiednio dobierzemy moc lampy UV, powstawanie glonów zostanie znacznie ograniczone i nie będziemy mieli zielonej wody. Woda będzie przejrzysta dla oka. Posiadamy lampy UV zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne montujemy na wężach prowadzących do filtracji, a wewnętrzne umieszczamy w wodzie stwu i zawiera je pompa.
Skimmer
Filtry do wody zawierają również skimmer, który działa jak wielkopowierzchniowy zbieracz zanieczyszczeń. Usuwa on z powierzchni liście i inne drobne zanieczyszczenia oraz tłuszcz. Bardzo ważny jest czysty poziom wody w stawie, dzięki czemu możemy lepiej wymieniać tlen między powietrzem a wodą. Dzięki temu bakterie filtracyjne mogą lepiej pracować.
Węże i akcesoria
Połączenie między filtracją a pompą zapewniają tzw. węże spiralne. Są to wzmocnione specjalne węże, które nie pękają, są stabilne wobec promieniowania UV i nie ulegają degradacji. Warto też zaopatrzyć się w styropianowy pływak, który zapobiegnie zamarzaniu powierzchni w zimie.
W ożywieniu lustra wody pomogą nam tzw. kamienie źródlane, źródełka, fontanny i wylewki. Innym sposobem na uatrakcyjnienie stawu jest oświetlenie stawu lub jego brzegów, zwłaszcza wieczorem. Powinny być one jednak zamontowane w taki sposób, aby nie powodowały zakłóceń i nie przeszkadzały zwierzętom stawowym w ich nocnym odpoczynku.
Profesjonalne filtry do oczek wodnych znajdziesz w jednym z największych sklepów akwarystycznych po adresem https://www.invital.pl/filtracja-oczek-wodnych