Upadłość konsumencka w dalszym ciągu jest tematem, który jest niezwykle trudny. Wzbudza on wiele emocji w osobach, które interesują się nim. Wydaje się, że jest to niezwykle trudny proces, który jest wręcz niemożliwy do zrealizowania. Dodatkowo jawi się jako coś, co jest zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe. Tymczasem ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe, a dodatkowo pozwala takiej osobie wyjść ze spirali długów. Jeśli znajdziesz dobrego adwokata, który umiejętnie poprowadzi Twoją sprawę, masz ogromną szansę na częściową lub całkowitą spłatę swoich zobowiązań finansowych oraz długów. Gdzie warto zgłosić się, żeby rozpocząć postępowanie i ogłosić upadłość konsumencką? W jakich przypadkach ogłoszenie upadłości jest korzystne? Czy można je anulować? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz rozmawiać z adwokatem.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej — co to oznacza?
Kwestia ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest trudnym tematem. Wiąże się to z uczuciem wstydu, jaki towarzyszy osobom zadłużonym, u których pojawiły się ogromne problemy finansowe. Bardzo często tacy ludzie starają się ze wszystkich sił podtrzymać swój status społeczny i możliwie ukrywać swoje zobowiązania finansowe oraz kłopoty z tym związane.
W związku z tym obawiają się, że w toku postępowania upadłościowego lub już na etapie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby z ich otoczenia dowiedzą się o tym. Tymczasem ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest w żaden sposób ogólnie ogłaszane i jeśli dana osoba nie powie o tym swojemu otoczeniu, sprawa ta pozostanie prawdopodobnie w tajemnicy.
Na stronie upadlosckonsumenta24.pl czytamy, że jest to rodzaj postępowania sądowego, który jest przeznaczony dla tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. W wyniku przedstawionych dowodów następuje warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego. Można mówić tutaj o całkowitym umorzeniu długu lub jego części. W pierwszym przypadku wierzyciele odstępują od swoich roszczeń wobec upadłego. W drugim natomiast następuje rozłożenie pozostałego zobowiązania na możliwe do spłaty raty. Jest to obliczane na podstawie dokumentów przedstawiających majątek dłużnika oraz jego możliwości finansowe.
Upadłość konsumencka adwokat. Czy warto inwestować w pomoc prawną w kwestiach związanych z upadłością konsumencką?
W zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej pojawia się wiele spekulacji oraz trudności. Nie jest to łatwy proces, ponieważ wymaga on dokładnego udokumentowania sytuacji finansowej osoby upadłej. Dlatego warto zasięgnąć tutaj rady adwokata. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest oczywiście skorzystanie ze stałej pomocy zespołu osób, które doskonale wiedzą, w jaki sposób przeprowadzić cały proces aby był on możliwie najłatwiejszy i najmniej problemowy.
Jakie warunki należy spełnić przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej jest związanych kilka warunków, jakie należy spełnić. Przede wszystkim osoba, która chce ogłosić upadłość konsumencką, nie może prowadzić działalności gospodarczej. Ten przywilej dotyczy wyłącznie osób, które nie są przedsiębiorcami. Nie trzeba jednak zachować odpowiedniego okresu, żeby ogłosić upadłość konsumencką po zamknięciu działalności. Można to zrobić tego samego dnia, kiedy firma zostanie wykreślona z ewidencji.
Postępowanie prowadzące do ogłoszenia upadłości konsumenckiej można zacząć w momencie, kiedy wnioskujący nie ma możliwości od 3 miesięcy, żeby spłacić swoje zobowiązania. Wówczas możliwe jest rozpoczęcie wszystkich procedur oraz zbieranie potrzebnych dokumentów.
Co należy zrobić po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka umożliwia rozpoczęcie nowego okresu w życiu z czystą kartą. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest spełnienie określonych warunków, jakie zostaną ustalone przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Należy bezwzględnie trzymać się wyznaczonych spłat rat, jeśli zadłużenie zostało umorzone w części, nie w całości. Dodatkowo konieczne jest takie gospodarowanie pieniędzmi, żeby odpowiednio wykorzystać szansę, jaką daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie warto tutaj sięgać po kredyty lub pożyczki, które mogą na nowo rozpocząć spiralę długów u osoby, która ogłosiła upadłość konsumencką.
Dlaczego upadłość konsumencka jest określana mianem drugiej szansy dla zadłużonych?
Upadłość konsumencka to sposób na rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu, z czystą kartą. Jest ona nazywana drugą szansą dla zadłużonych, ponieważ mają oni możliwość naprawienia swoich błędów z przeszłości. Zdarza się, że sytuacja życiowa jest na tyle trudna, że konieczne jest zaciąganie kolejnych kredytów lub pożyczek. Jeśli pojawiają się pierwsze problemy ze spłatą zobowiązań, następuje sytuacja, w której kolejne długi narastają się, ponieważ konsument sięga po nowe pożyczki, które znacznie go ograniczają.
Z tego względu wyjście z tej spirali długów oraz zobowiązań jest szansą na to, żeby zacząć lepiej rozporządzać swoimi finansami oraz skupić się na budowaniu zabezpieczenia budżetu domowego.